Virtual shelters, rites of passages, conflicts of the mind structure in 'the game' - a comparision to modern cinematic usages
'Oyun'daki sanal sığınaklar, geçiş ayinleri, zihin yapısı çatışmaları - modern sinema kullanımlarıyla karşılaştırma
- Tez No: 370800
- Danışmanlar: PROF. SAHİP SELİM EYÜBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Senaryolar dünya kurarken ve içini karakterler ve hikayede yaşayacakları olaylarla doldururken erişilebilir ve empati kurulabilir olmak için sıklıkla farklı fikirler ve daha önce ortaya konulmuş yapılar kullanır. Bu fikirler hikayenin nasıl gelişeceğini, karakterlerin tepkilerini ve son tahlilde seyircinin bu izleme deneyiminden neler çıkaracağını şekillendirir.“Oyun”senaryosu Freud'un zihin yapısı, sanal alem, büyümek ve büyüme sınavlarıyla sınanmak gibi tanıdık konuları ele alıyor. Bu konuları kullanmak seyirciyle daha kolay iletişim kurmaya, karakterleri konumlandırmaya, hikayeyi çok katmanlı hale getirmeye ve zihinlere konularla ilgili önceden yerleşmiş yargılarla oynayarak hikaye tohumları atabilmeye yarıyor. Bu tezde ilk olarak yukarıda belirtilen terimlerin teorik yönlerini irdeleyeceğim ve araştırmalarımın“Oyun”senaryosunu yazarken beni nasıl etkilediğini ortaya koyacağım. Tezde Freud'un zihin yapısı hakkındaki teorileri, id-ego-süper ego çatışmaları, karakter ve eylemleri şekillendirmede oynadıkları roller; büyüme sınavının anlamı ve büyümenin bir kişinin gelişimine etkisi; sanal alemin tanımı ve sert gerçekliğe nasıl sığınak oluşturduğu ile yaşadığımız dünyaya etkileri irdelenecek. Her unsur için teorik değerlendirmeler yapıldıktan sonra kendi kullanımı modern sinemanın söz konusu unsurlara bakış açılarını şekillendiren güncel filmlerle“Oyun”senaryosunu karşılaştıracağım, seçilmiş filmlerin karakterlerine Freudyen bir analiz uygulayarak onların güdülerini inceleyeceğim ve kendi yaklaşımımın diğer yaklaşımlarla olan benzerlik ve farklılıklarını ortaya koyacağım.
Özet (Çeviri)
To be accessible and relatable, scripts use different ideas and previously laid out structures when creating a movie environment, filling it with characters and setting up situations. These ideas shape how things will pan out in the story, the reactions of the characters and what the audience will take out from the experience.“The Game”script uses well-known subject matters such as Freudian mind structure, cyberspace, coming of age and archetype characters facing rites of passages. Using these subjects allowed me to communicate with the audience easily, position the characters and multi-layer the story, plant the seeds of the story while playing with the preconceived ideas in their head. Firstly, I will delve into the theoretical aspects of the following subjects and show how my research shaped my writing of“The Game”: Freud's theories on mind structure, their roles in shaping character and actions; the meaning of a rite of passage and how coming of age factors in of a person's development; what cyberspace is and how it provides a shelter for the harsh reality and what its' effects are on the world we live in. After the theoretical groundwork is laid for each aspect, I will compare and contrast my usage of them on“The Game”with recent examples that shape the modern cinema's point of view on these subject matters, present a Freudian analysis of selected movies' characters to formulate their motives and will show how my approach to these subjects differ and stand beside those movies.