Kemalist modernism and the genesis of Turkish traditionalist conservatism
Kemalist modernizm ve Türk gelenekçi muhafazakarlığının kökenleri
- Tez No: 37094
- Danışmanlar: ÜMİT SAKALLIOĞLU (CİZRE)
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 441
Özet
ÖZET Bu araştırmanın konusu gelenekçi-muhafazakar bir fikir çevresi olarak modernist Cumhuriyetçi seçkinler arasında yer bulan bir aydın grubu ile Kemalizm arasında gelişen bir fikir diyalogunun felsefi ve siyasal içeriği ile şekillenmiştir. Sözkonusu çevre İsmail Hakkı Baltacıoğlu'nun gelenekçiliği, Peyami Safa'nın muhafazakarlığı, Ahmet Ağaoğlu'nun şahsiyetçiliği, Hilmi Ziya Ülken'in ahlakçılığı ve Mustafa Sekip Tunç'un Bergsoncu felsefesinin çakışma noktasında varlık bulup, gelişmiştir. Bu çalışmada Türk gelenekçi muhafazakarlığı felsefi ve siyasi bir akım olarak ele alınacaktır. Bu açıdan, çalışmadaki egemen anlayış,“muhafazakarlığı”modernizasyon sürecinde statü kaybetmiş sınıf ve/veya grupların toplumsallaşma şekilleri ve/veya siyasi tutum atışlarıyla ilişkilendiren genelgeçer yaklaşımlardan ayrılacaktır. Türk gelenekçi muhafazakarlığı esasen Kemalist kurum ve yapılan gözeten ve meşrulaştıran özgün bir modernizm kavrayışı geliştirmiştir. Bu modernizm kavrayışı sözkonusu çevrenin siyaset, felsefe, sosyoloji, sanat ve edebiyat çalışmalarında Kemalist statükoyu açıklamaya yönelik olarak kullanılan kavramlar çerçevesinde şekillendirilebilir. Bu literatür, yukarıda adı geçen aydınların yayınlanan kitapları ile 19301u ve 19401ı yıllarda, Kültür Haftası, Yeni Adam, insan, ve diğer dergilerde basılan yazılarında toplanmıştır. Türk gelenekçi-muhafazakarlığını önemli kılan neden söz konusu fikir çevresi içinde yeralan aydınların Kemalist yönetici seçkinlerin bir parçası olmalarının yanısıra, geliştirilen kavramsal matrisin de Türk siyasi tarihinin değişik safhalarında yönetici devlet ve/veya siyasi seçkinler tarafından oluşturulan siyasalara meşruiyet zemini hazırlamış olmasında yatmaktadır. Sonuç olarak, sözkonusu akım Kemalizmi tüm siyasi, kültürel ve ekonomik kurumlarıyla rasyonelleştirme ve meşrulaştırma adma sunduğu kavramsal şemayla, ulus-devletin kurulma sürecinde din temelinde şekillenmiş topluluk yaşantısından ulus yapışma geçişi yönlendiren modernist-seküler Cumhuriyetçi seçkinler arasında devlet-merkezli muhafazakar bir çevrenin doğuşuna da işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This study focuses on the political and philosophical significance of the dialogue between Kemalism and the nouveaux traditionalist conservative circle which emerged from within the modernist Republican elites. The circle was shaped at the crossroads of Ismail Hakkı Baltacıoğlu's traditionalism, Peyami Safa's conservatism, Ahmet Ağaoğlu's personalism, Hilmi Ziya Ülken's moralism and Mustafa Sekip Tune's Bergsonism. Throughout the study, Turkish traditionalist conservatism has been conceptualized as an historically unique philosophical and political movement. In this respect, the study deviated from the prevailing tendency to relate“conservatism”with the mode of socialization and/or political aspirations of the descending classes and/or groups in an all encompassing modernization process. Turkish traditionalist conservatism has provided an alternative understanding of modernism, which at the same time safeguarded and legitimized Kemalist institutions and structures. This understanding of modernism can be read through concepts formulated in the works of the circle concerned, for the explication of the Kemalist status quo. This body of literature was collected in the books of the intellectuals mentioned above and their writings on politics, philosophy, sociology, arte and literature, published in various journals, such as Kültür Haftası, Yeni Adam and İnsan. Apart from the fact that this group of intellectuals was priviliged as being a part of the Kemalist ruling cadre, the significance of Turkish traditionalist conservatism lies in the diffusion of its conceptual matrix to the legitimizing grounds for the political actors at various stages of Turkish political history. It is concluded that, by providing the conceptual matrix for legitimizing Kemalism with all its political, cultural and economic institutions within the process of nation-state building, this political and philosophical stand has marked the emergence of a state-centered conservative circle within the ranks of modernist-secular Republican intelligentsia.