Intellectuals and the state in Turkey: The case of nationalist conservatism during and after the Cold War
  1. Tez No: 368649
  2. Yazar: YÜKSEL TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNAZ TOPRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 557
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de Soğuk Savaş dönemi ve sonrasında milliyetçi muhafazakar entellektüellerin eleştirel bir analizini içeriyor. Çalışmanın çıkış noktası, modern entellektüellerin krizi üzerine son zamanlarda ortaya çıkan literatüre katkıda bulunmaktır. Türkiye gibi Batı dışı bir toplumun ve görece az ilgilenilmiş bir grup olan milliyetçi muhafazakar entellektüellerin çalışılması, bahsedilen krizi Batıya özgü görme eğiliminde olan ilgili literatürü zenginleştirebilir. Bu çalışmada, milliyetçi muhafazakar entellektüellerin çeşitli güç odaklarıyla ilişkileri, 'küresel durum'un yarattığı imkan ve sınırlar çerçevesinde ele alınmıştır. Kemalist modernizmin milliyetçi muhafazakarlık üzerindeki belirleyici etkisi, iki ideolojinin siyaset felsefelerindeki benzerlikler açısından değerlendirildi. DP dönemi de, muhafazakar entellektüeller ve merkez sağ liderlik arasındaki gergin ilişkinin ana unsurlarının şekillendiği dönem olarak yeniden düşünüldü. 27 Mayıs İ960 darbesini izleyen süreç, milliyetçi muhafazakar ideolojinin ve entellektüel savunucularının, Soğuk Savaş koşullarında şekillendiği bir dönüm noktası olarak alındı. Benzer şekilde, 12 Eylül 1980 darbesinden sonraki dönem, entellektüeller, devlet ve yükselişe geçen yeni toplumsal aktörler arasındaki ilişkilerin köklü biçimde değişimine şahit oldu.Öncelikle, Soğuk Savaş döneminin milliyetçi muhafazakarlığının anlaşılması için, temsil gücü olan entellektüellerin eserlerine ve toplumsal pratiklerine bakıldı. Daha sonra, 1980 sonrasında devlet ve toplum ilişkileri alanında yaşanan değişimler, entellektüellerin kültürel sermayelerini yeniden üretmek zorunda oldukları ortamda yol açtıkları etkiler açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The present study aims at providing a critical analysis of the nationalist conservative intellectuals in Turkey during and after the Cold War era. The departing point is to critically analyse the recent literature on the decline of modem intellectuals in relation to the state and various societal actors. By concentrating on a non-Western case and a relatively neglected cirde of intellectuals as well, I tried to overcome the theoretical limits of the related literature that tended to regard the crisis of inteHectuals as a Western specificity. In this study, I attempted to understand my object of study within the framework of constraints and prospects created by the 'global condition. ' The legacy of Kemalist modernism on the nationalist conservatism ~vas highlighted to display the striking continuities between the two ideologies in terms of the shared poiitical philosophy. The DP period was reconsidered as an era in which the main characteristics of the unerdSy relationship between conservative intellectuals and the center of right power holders had ~radually emerged. I regarded the 27 May 1 %0 as a watershed in the making of the nationalist conservatism and emergence of an affiliated circle of intellectuals under the peculiar conditions of Coid War. The mids-1970s had witnessed increasing weight of the nationalist conservative intellectuals when the ongoing ideological conflict tended to intensify. Similarly, 12 September 1980 was another turning point in terms of witnessing enormous changes in the relationships among these inteHectuals, the state and newly ascending social actors. Therefore, I attempted to introduce the underlying characteristics of the nationalist conservative ideology during Cold War by anaiysing representative publications and prominent intellectuals. Then, I elaborated on the significant changes witnessed in the realm of state and society relations after 1980 to deiimit the new sociai setting within which inteUectuais were forced to reproduce their cuiturai capital.