Performance of anaerobic filter under ambient conditions
- Tez No: 371014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KRİTON CURİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1980
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın ana amacı laboratuar ölçeğinde bir anaerobik filtre modeli geliştirmek ve çeşitli atıkların bu yolla arıtılabilmelerinin araştırılmasıdır. Filtrenin de0isik çevre şartlarında çalışmasını tanımlamak için bira imalatı atığına benzer özellikler taşıyan seyreltilmiş bira ile deneyler yapılmıştır. Çalışmanın büyük bir bölümünde deneyler oda sıcaklığında sUrdürülmüştür. Böylece filtrenin tabi şartlar altındaki çalışma verimliliği ortaya çıkarılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre: 1 Organik maddenin bUyük bir kısmı filtrenin dibinde giderilmektedir. 2. Organik madde giderilmesinin önemli bir kısmı askıda bulunan mikroorganizmalar tarafından oluşturulmaktadır. Bu da anaerobik filtrenin yalnızca bir sabit film reaktörü olmadığını göstermektedir. Anaerobik filtrede üretilen başlıca gaz metandır: Sudaki çözünürlüğü çok yUksek olan karbondioksit gazının ise sıvının içinde çözüldüü görülmüştUr. 4. Bir piston akışlı reaktör olan anaerobik filtrenin özellikle dibinde meydana gelen pH değelerindeki düşmeleri önlemek için giren atığın önemli miktarda tamponlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the present study was to develop and cons- . truct a la~oratory scale anaerobic filter model, by Y/hich the treatability of several wastes by this· method can be investi0ated. In order to veri fy the proper performance of the fil ter under di fferent envi ro-nmental conditions, s()me experiments \t"~re conducted using as a substrate ' an artificial \'Jaste £-imulating the brewery wastes. In a major part of the study, these experim~nts were conducted at ambient conditions. This· enabled the investi~ation of the performance of the anaerobic filter under extrene-nat~ral conditions. The results obtained have shown' that·: 1. The major part of organic matter removal occurs at the bottom ·of t~e filter. 2. A substanti-al part of the ot'ganic' matter removal is due to the biolo9t~al solids which are' in suspension, thus ana~robic filter mu~t not be considered exclusively as a fixed biofilm reactor. 3. The gas produced by anaerobic filters was mainly methane: the carbon dioxide, which is highly soluble in water, appeRred in the effluent. v 4. Anaerobic filter being a plug flow reactor requires considerable amounts of buffer to be added to the substrate to overco~e the drop in pil value esrecially at the bottom of the filters.