Multiple-description coded streaming video multicast over software-defined networks
Yazılım tanımlamalı ağlar üzerine çoklu betimlenmiş video çoğa gönderim akışı
- Tez No: 371122
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. MEHMET OĞUZ SUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Video internetin en önemli uygulamalarından biri haline geldi. Video akışı sağlıyan uygulamaların birçoğu CDN kaynağından, video talep eden çokça kullanıcıya dağıtılır. Fakat, günümüz internetinin programlanabilir olmayan yapısından dolayı, IP çoğa gönderim tabanlı uygulamaların geniş kitlelere ulasamamaktadır. Çoğa gönderim video akışı için kullanılan çözümlerden birisi, uygulama katmanında çoğa gönderim yapmaktır. Fakat bu teknik, iletişim ağı için ise trafik yoğunluğunun ve kullanıcılar için gecikmenin artmasına sebep olur. Bu calısma, SDN tabanlı, ag denetleyicisinin bir kaynak ve kullanıcılar arası IP çoğa gönderim servisini sagladığı gibi, basit bir üst seviye yönelimli(northbound) arayüz ile coklu betimlenmis video icerigi barındıran dağıtık kaynakları da kontrol ettigi bir cerceve uzerinedir. Bu çalışmada standart ve öncelikli (premium) kullanıcılar olduğunu varsaydık. Standart kullanıcılar video nun tek betimlemesini (description) alırken, öncelikli kullanıcılar birden fazla betimlemesini alabiliyor. Öncelikli kullanıcılar, farklı kaynaklardan, aynı anda sözbu betimlemeleri alıp, oynatımdan önce birleştirerek, video kalitesini arttırmaktadırlar. Bu çalışmada kontrolör -kullanıcılardan aldığı bilgi ışığında- dinamik bir multicast ağacı inşa edip, bu ağacın yenilenmesini sürdürerek, çoğa gönderim rotaları oluşturur. SDN tabanlı çoğa gönderim video akışının performansını değerlendirme amacıyla, deneysel kurulum Mininet ile inşa edildi. Bu çalışmada, SDN tabanlı çoğa gönderim video akış metodolojisinin, günümüz SDN tabanlı olmayan uygulama katmanındaki multicast çözümlerine oranla, yoğun trafik bulunan ağlar için, video PSNR değerini kayda değer şekilde arttırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Video has become one of the most prominent applications of the Internet. Many of the video streaming applications involve the distribution of content from a CDN source to a large population of interested clients. However, widespread support of IP-Multicast has been unavailable to a large extent due to technical and economical reasons, all stemming from the non-programmable nature of today's Internet. As a solution, streaming multicast video is commonly operated using application level multicast. However, this technique introduces excessive delays for the clients and increased traffic load for the network. This thesis is concerned with the introduction of a SDN based framework that allows the network controller to not only deploy IP-Multicast between a source and subscribers, but also control, via a simple northbound interface, the distributed set of sources where multiple-description coded video content is available. Standard and premium users are envisioned. While standard subscribers are to receive one of the descriptions of the video, premium subscribers will receive multiple descriptions, each from a different source, simultaneously and combine these descriptions prior to playback for increased video quality. In the framework, the controller constructs and maintains a dynamic multicast tree from each source and formulates the associated multicast routes. An experimental testbed has been setup on Mininet to assess the performance of the SDN-based streaming multicast video application using QoS performance metrics on a well-known test videos. We observe that for medium to heavily loaded networks, relative to todays solution of application layer multicast in a non-SDN network, the SDN-based streaming multicast video framework increases the PSNR of the received video significantly, from a level that is practically unwatchable to one that has good quality.