Kendi kendini temizleme özellikli pamuklu tekstillerde kumaş performans özelliklerinin araştırılması ve bu özelliğe sahip kumaşın oluşturulması
Investigating fabric performance properties in cotton textiles with self-cleaning properties and creating fabric which has this property
  1. Tez No: 371214
  2. Yazar: TUĞÇE GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA PALAMUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada kendi kendini temizleyen kumaş oluşturulması amaçlanmıştır. Bununiçin farklı soller hazırlanmıştır. Sol-jel metoduyla hazırlanmış TiO2 nano partikülleridaldırarak kaplama tekniği ile pamuklu tekstil yüzeyine kaplanmıştır. Karşılaştırmaiçin ölçüt olarak ticari bir ürün olan Degusa P25 TiO2 fotokatalisti kullanılmıştır.Kaplanmış tekstil kumaşının kendi kendini temizleme etkinliğini değerlendirmek içinpamuklu kumaşa çay lekesi uygulanmıştır. Numunelere fotokimyasal reaksiyon içinışınlama bir güneş simülatörü içinde uygulanmıştır. Işınlama süresince renktekiaçılma kaplanmış tekstil yüzeyinin kendi kendini temizleme performansınınbelirlenmesi için ölçülmüştür. Sollerin içindeki titanyum miktarları ve sollerin zetapotansiyelleri de ölçülmüştür. Pamuklu kumaşın ana fonksiyonları üzerinekaplamanın etkisi; kopma mukavenet testi, yırtılma mukavemet testi, kat açılma açısıtesti ve çay leke testiyle belirlenmiştir. Sonuçlar, TiO2 nano partikülleriyle kaplınumunelerin iyi kendi kendini temizleme özelliğinin elde edildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study was aimed to create self-cleaning fabric. For this wasprepared different solutions.TiO2 nanoparticles was coated on the cottontextile surface via dipping coating technique .As a Commercial productavailable Degussa P25 TiO2 photocatalyst was used as benchmark forcomparison. To evaluate the self-cleaning efficiency of modified textilefabric, tea stains was introduced on the cotton fabric. The irradiation ofsample for a photochemical reaction has been carried out in the cavity ofa solar simulator. Decrease in color during the irradiation was measuredfor the determination of self-cleaning performance of the modifiedtextile surface. Titanium quantities in solutions and zeta potentials ofsolutions was measured. The effect of coating on the main functions ofcotton fabric were determined by tensile strength test, tear strength test,crease recovery angle test and color change of tea stain tests. Resultshave shown that specimen modified with TiO2 nanoparticles and TiO2powder have good self cleaning.