İzzet Melih Devrim'in hayatı, edebi kişiliği ve eserleri üzerinde bir inceleme
İzzet Melih's life, personality of literary end works
- Tez No: 37122
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İzzet Melih Devrim, 1887-1966 yüıları arasında yaşamış bir yazarımızdır. 1909'de Fercc-i Ati topluluğuna girmiş, topluluk dağıldaktan sonra çalışmalarını serbest olarak sürdürmüştür. Duyuş ve zevk itibarıyla Servet-i Funûn edebiyatının bir takipçisidir. Başlangıçta“sanat toplum içindir”anlayışına hizmet etmişse de sonraları bu çizgiden çıkmıştır. Tamamen ferdî duyguları işlediğinden edebiyatımızda kalıcı bir yer edinememiştir. İzzet Melih'in hayatı, edebî kişiliği ve eserleri üzerinde bir inceleme adını verdiğimiz bu çalışma üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde ailesi, yaşatı, yazı, hayatı, edebî kişiliği ile beden yapısı ve mizacı hakkında bilgi verilmiştir. Bu bilgiler edebiyat tarihleri, anlsiklopediler, bazı hatıra kitapları ve yazarın çeşitli vesilelerle yazdığı yazılarından toplanmıştır. İkinci bölüm yazarın edebiyat ve sanat anlayışım içerir. İzzet Melih'in bu konudaki görüşlerini doğrudan doğruya açıklayacak bir eseri yoktur. Bu nedenle edebiyat ve sanat hakkındaki görüşlerini değişik tarihlerde ve çeşitli dergilerde yazdığı makalelerinden derledik. Yeni, eski ve batı edebiyatı ile edebî tenkid ve tiyatro hakkındaki görüşlerini ayrı başlıklar altında ele aldık. Çalışmamızın üçüncü bölümü ise eserlerinin incelenmesine ayrılmıştır. Yapı itibariyle benzeştiği için roman ve hikayelerini mukayeseli olarak verdik, mensur şiir, seyahat ve mektup yazılarım da ayrı başlıklar altında ele aldık ve inceledik.
Özet (Çeviri)
İzzet Melih Devrim is one of our writers lived between 1887 to 1966. He was inserted to group of Fecr-i Âti in 1909, and he went on his work specielly after the group seperated. According to his impression and flavor, he was a follower of Servet-i Fünün Literature. In spite of using the idea of“art is for the society”first, he left this line afterwards. Because of using the investigation thoroughly personal feellings, he couldn't took a lasting part. In our literature. This work, that we called; İzzet Melih's life, personality of literary and works has three parts. In the first part; the information is given about his family, life, life of write, personality of literary, features of his body, and characteristics. This information is from histories of literature, encyclopedias, some memory books and the writer's works. Second part includes writer's art and literary thought. He hasn't a work that explaining this ideas direktly. Becawe of this we collected his own articles from many dates end from many kinds of magazines about his art and literary thought. There's information about his ideas on old, new, western literature, literary criticism and theatr under other titles. Third parts is reseved to the studies on his works. Because of the resenblance we give his stories and novels comparative. We give information under other titles on scattered poem, trawel and letter writes.