Güdümlü ve güdümsüz grupla psikolojik danışmanın öz saygı ve kendini kabul değerleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 37123
- Danışmanlar: PROF.DR. MUHİTTİN AŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu araştırma, güdümlü (danışmandan hız alan) grupla psikolojik danışma ve güdümsüz (danışanı merkez alan) psikolojik danışmanın kişilik özelliklerinden özsaygı ve kendini-kabul değerleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma, 1992-1993 öğretim yılı Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi ve Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi son sınıflarında okuyan öğrencilere uygulanmıştır. Düşük özsaygı ve kendini-kabul puanı alanlardan 10 üye, güdümlü grupla psikolojik yaklaşım oturumuna, diğer 10 üye ise, güdümsüz grupla psikolojik danışma oturumuna kabul edildi. Oturumların her biri haftada bir kez olmak üzere toplam 10 hafta devam etti. Oturum süreleri birbuçuk ile iki saat arasında sürdü. Oturumlar sonrası özsaygı ve kendini-kabul envanteri üyelere tekrar uygulanarak grupla psikolojik danışma tekniklerinin etkinliği saptandı. Bu sonuçları şöyle özetleyebiliriz: 1- Hem güdümlü hemde güdümsüz grupla psikolojik danışma oturumlarına katılan deneklerin özsaygı ve kendini-kabul değerleri olumlu yönde artma göstermiştir. 2- Güdümsüz grupla psikolojik danışma oturumuna katılan deneklerin özsaygı ve kendini-kabul değerleri güdümlü grupla psikolojik danışma oturumuna katılan deneklere göre daha etkili olduğu sonucunu ortaya çıkmıştır. 3- Cinsiyet ayırımına göre kız-erkek denekler arasında her iki yaklaşımda da anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, we intended to investigate the influence of the individual aspects of self esteem and self acceptance on gvided and clint-centered psychological inquiry. The research was carried through practices of the last year B.A. students of Atatürk University, Faculty of Science and Literature, Kâzım Karabekir Faculty of Education in 1992-93 academic seoson. Among the students, ten of those who had low points on self-esteem and self acceptance were taken to guieded psychological group approach, and other ten memberi to clint-centered psychological therapy. Each group therapy activities were used once a week and continued for ten weeks. Each therapy period took place between 1,5 and 2 hours. Consequently, we have determined the effects of the techniques of group psychological therapy by applying self-esteem and self-acceptance inventory on the chosen members. The results can be summed up as follows; 1- The subjects, accepted into both guided and clint-centered psychological therapy groups, reflected development on the values of self-esteem and self acceptance. 2- It is found out that the value of self-esteem and self acceptance on the subjects who joined to the clint-centered therapy group were more influential than those who joined to guined psychological therapy group. 3- There is no logical difference of approach to the psychological groups between the sexes (male and femal subjects).