Türkiye'de yarı başkanlık sisteminin uygulanabilirliği
Applicability the semi-presidential system in Turkey
  1. Tez No: 371248
  2. Yazar: ZEHRA EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
21. yy'ın en çok tartışmalı konularından biri olan“yarı başkanlık”sistemi gerek siyasi gerek sosyo-politik açıdan pek çok problemi beraberinde getirmiştir. Bu sorunların en muhtemeli yürütme yetkisinin tek başına başbakanda toplanması ve olası bir dikta sorunuyla karşılaşılması problemidir. Bu ve benzeri problemlerin giderilmesi yine sistemin sunduğu çözüm önerilerine bağlıdır. Çalışmamızın amacı Fransa' da uygulanan yarı başkanlık sistemi ile ülkemzdeki parlamenter sistemi mukayese etmek olup bu sistemin ülkemizde uygulanabilirliği için olası avantaj ve dezavantajları sunmaktır. Bu çalışmamızda sistemin ülkemiz açısından oluşabilecek pekçok sorun gündeme getirildiği gibi bu sorunlara çözüm yolları da üretilmiş bulunmaktadır. Üç bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölmünde yarı başkanlık sisteminin tanımı ve ortaya çıkışı konusuna yer verilmiştir. İkinci bölümünde ülkemizin siyasal yapısı ve sisteme yöneltilen eleştiriler, üçüncü bölmünde ise ülkemizdeki rejim arayışlarına ve yarı başkanlık sisteminin uygulanabilirliği üzerinde tespitlerde bulunulmuştur. Çalışmamız Fransa yarı başkanlık sistemi ile mukayese edildiğinden bu sistemin değişkenlikleriyle sabit bırakılmıştır. Aynı zamanda çalışmamız Fransa' da V. Cumhuriyet Anayasası ile yarı başkanlık sistemini esas almış, bu sistem üzerinden fikirler ve modeller üretilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak ise çalışmamızda parlamenter ve yarı başkanlık sistemleri mukayese edilmiş, bu sistemin ülkemizde uygulanabilirliği üzerindeki temel görüş ve öneriler değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Çalışmamız olası her sistemin uygulanabilirliği açısından oluşacak her probleme karşı bir çözüm önerisi olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most controversial issues of the 21st century“semi-presidential”system in terms of socio-political and political need has brought many problems. This problem is most likely the executive powers of the prime minister alone in the collection and likely to be faced with the problem of a dictatorship is the problem. These and other problems still to be resolved depends on the system to offer solutions. Aim of our study in France applied semi-presidential system with a parliamentary system in our country is to compare the applicability of this system in our country is to provide for the possible advantages and disadvantages. This may occur not function in our system for our country brought many problems as solutions to these problems are also produced. Our work consists of three parts, the first section of the semi-presidential system and the emergence of the definition is given to the subject. In the second part of the political structure of our country and the criticism of the system, while the third pane in our country to seek regime and determination on the applicability of the semi-presidential system have been made. Our study is compared with France semi-presidential system with the variability of the system is kept constant. At the same time, our study in France by the Constitution of the Fifth Republic was based on semi-presidential system, through this system of ideas and models were produced. In conclusion, the present study were compared with parliamentary and semi-presidential system, on the basis of the applicability of this system in our country, opinions, and recommendations are subject to evaluation. Our study will consist of every possible applicability of the system in terms of each proposal is presented as a solution to the problem.