Asenkron Motor Kontrol Sürücü Sistemleri için Gömülü Sistem Tasarımları ve Gerçeklenmeleri
EMBEDDED SYSTEM DESIGNS AND REALIZATIONS FOR INDUCTION MOTOR CONTROL DRIVE SYSTEMS
- Tez No: 371315
 - Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ALAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 255
Özet
Tez çalışmasında üç fazlı asenkron makinanın kontrolünde V/f skaler, doğrudan ve dolaylı alan yönlendirme kontrol yöntemleri temelde üç ayrı kontrol işlemcisi olan DSP, dsPIC ve FPGA çipleri kullanılarak gerçeklenmiş ve karşılaştırılmıştır. Kontrol ve güç kartı tasarımları hem yazılım bazında, hem de donanım bazında gerçekleştirilmiştir. Yürütülen çalışmaların test edilebilmesi için tek bir güç kartı hazırlanmıştır. Bunun yanında asenkron motor sürücü ünitesi tasarımında EMC kriterleri göz önünde tutulmuştur. Ayrıca bu çalışmada, FPGA çipleri için motor kontrol kütüphanesi oluşturulmuştur. Bu kütüphane blokları arasında; anahtarlama yöntemlerinden altı adım anahtarlama, sinüzoidal PWM anahtarlama ve uzay vektör anahtarlama yöntemlerinin yanı sıra vektör kontrol yöntemlerinin temelini oluşturan vektörel dönüşüm bloklarından Clark, ters Clark, Park ve ters Park dönüşüm blokları ve PI regülatör bloğundan oluşmaktadır. Diğer taraftan kontrolör sisteminin herhangi bir otomasyon sisteminde bulunan harici PLC/HMI cihazları ile haberleşebilmesi için FPGA içine gömülebilen Modbus ASCII haberleşme protokolü de hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the control of three-phase induction machines V/f scalar, direct and indirect field orientation control method, which is basically three separate control processor DSP, dsPIC and FPGA chips using are implemented and compared. Control and power stage designs, both in terms of hardware and software were realized. A single power board was prepared for testing of studies. In addition, EMC standards in asynchronous motor drive unit design criteria were taken into consideration. Also, FPGA motor control library was constructed in this study. This library blocks consists of switching methods, six-step switching, sinusoidal PWM switching and space vector switching methods, as well as vector control method that forms the basis vector conversion blocks Clark, inverse Clark, Park and inverse Park transformation blocks and PI controller block. On the other hand any automation system controller system located in the external PLC/HMI devices can be embedded into the FPGA to communicate with Modbus ASCII communication protocol was well prepared.