Şekil hafızalı alaşımlar kullanarak sonlu elemanlar yöntemi ile değişken devirli rüzgar türbini modellemesi
Variable rotation wind turbine modeling with finite elements method by using shape memory alloys
- Tez No: 371361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMİN KÜÇÜK, YRD. DOÇ. DR. NUMAN SABİT ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Yüksek rüzgar hızlarında kanat ve rotor dayanımı önemlidir. Önlem alınmaması durumunda, yüksek rüzgar hızlarında türbin kulesinde ve özellikle kanatlarda mukavemet problemleri ortaya çıkmakta, sonuç olarak türbin elemanlarının deformasyonu ve hatta kırılması söz konusu olabilmektedir. Bu çalışmada; rüzgar enerjisi çevrim sistemlerinde yer alan kanatların bağlantı noktalarında ve rotorda kullanılan klasik malzemeler yerine, şekil hafızalı alaşımlar kullanarak kanat ve türbin modellemesinin yapılması, benzer güçteki sistemlere göre daha sağlam yapılı olması durumunda, sağlanacak faydaların bundan sonraki çalışmalara yol gösterici olması amaçlanmıştır. Modellemesi gerçekleştirilen AIR-X 400W rüzgar türbini ve HF4.0 rüzgar türbininin yapılan yapısal analizleri ve bilgisayar simülasyonlarında; şekil hafızalı alaşımlardan Ni-Ti'un çeliğe göre daha sağlam ve uzun ömürlü olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Resistance of blade and rotor is important for high wind speeds. If measures are not taken tensile, strength problems would be on turbine tower and especially blades in the high wind speeds. As a result, deformation and even breakage of the turbine elements can involve. The load that is forced tower is the force of the wind that acting on the tower and especially blade. The normal and tangential components of inertial forces that caused by the wind force and the rotation of blades affects the blades. These forces create bending stresses and normal stresses in the tower and the blades. If these stresses exceed the safe limit of used material can cause breakage. In this study, using shape memory alloys instead of the classical materials that are used on the blade root connection and rotor in the wind-loop systems modeling turbine and blade, the benefits from the case of on the similar power system to work more solid building, it is important to guide further research. Ni-Ti of shape memory alloys has shown better results that has long life and strong than steel on structural analysis and computer simulations for AIRX-400W and HF4.0 wind turbines that modelled.