Doğal gaz basınç düşüm istasyonlarında elektrik üretiminin termoekonomik analizi
Thermoeconomic analysis of production of electricity on natural gas pressure reducing stations
- Tez No: 371360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ÖZGENER, DOÇ. DR. LEYLA ÖZGENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Doğal gaz, üretim merkezlerinden boru hatları vasıtasıyla genellikle yüksek basınç ve hızlarda çeşitli dağıtım şebekelerine taşınırlar. Ancak boru hattındaki yüksek basınçlı doğal gaz basıncı dağıtım şebekelerine girmeden önce kullanılabilir seviyeye düşürülmelidir. Doğal gazın basıncı, basınç düşürme ve ölçüm istasyonlarında düşürülür. Söz konusu basınç düşümü genellikle kısma vanaları ile yapılmaktadır. Bu durum basınç düşüsünden elektrik enerjisi üretimini mümkün kılmamaktadır. Basınç düşüş istasyonlarında radyal türbin veya turbo genleştirici vasıtasıyla elektrik enerjisi üretimi mümkündür. Bu çalışmada, İzmir ilinde bu tip istasyonlardan elektrik enerjisi üretimi mümkün olanlar araştırılmış ve elektrik enerjisi üretimine en uygun olabilecek iki istasyona yönelik fizibilite ve senaryo performans çalışmaları yürütülmüştür. Bu çerçevede enerji, ekserji, termoekonomik analiz, yöntemleri ele alınmıştır. Bunun dışında Türkiye genelinde değerlendirilebilecek basınç istasyonları araştırılmış ve listelenmiştir. Araştırma sonuçları kullanarak Türkiye'deki basınç düşüm istasyonlarının turbo genleştirici kullanımı ile elektrik üretimine olan katkısı incelenmiş, sürdürülebilirlik ve CO2 emisyonu, emisyon faktörü gibi değerlendirmeler de ortaya konmuştur. Ayrıca tez kapsamında, Marmara Ereğli kombine çevrim santralinde bulunan ve Türkiye'de tek kurulu olan turbo genleştiricili basınç düşüm istasyonu üzerine termodinamik performans ve termoekonomik incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural gas through pipelines from production centers various usually at high pressure are transported to distribution networks. However, high pressure in the pipeline distribution network for natural gas pressure should be reduced to the level used before entering. The pressure of natural gas is reduced at pressure reduction and measurement stations This pressure drop is usually performed with the throttle valve. This situation is not enable the generation of electrical energy from the pressure drop. It is possible to produce electrical energy at pressure reduction station by means of radial turbine or turbo expander. In this study, electrical power generation as possible were investigated in the province of Izmir from this type of station and production of electrical energy that could be the most appropriate for the two stations was carried out feasibility and scenarios performance studies. In this context, energy, exergy, thermoeconomic analysis methods are discussed. However, pressure reduction stations that can be evaluated in Turkey are researched and listed. Pressure reduction station in Turkey using the results of research with the use of the turbo expander examined its contribution to electricity generation, sustainability, CO2 emissions and the emission factor are implicated in such evaluations. Also part of the thesis, Marmara Eregli combined cycle power plant in Turkey and one located in the turbo expander installed on the pressure reduction station, thermodynamic performance and thermoeconomic has been examined.