Yüksek seviyeli doğal radyasyon alanlarında atmosferik 210Po depozisyonunun likenlerle izlenmesi
Lichens as biomonitors of atmospheric 210Po deposition in the areas of eleveted natural radiation
  1. Tez No: 371365
  2. Yazar: GONCAGÜL DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSELİ YAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, yüksek seviyeli doğal radyasyon alanlarında atmosferik 210Pb/210Po depozisyonu liken,“Xanthoria parietina”ile izlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda 2012-2013 dönemi boyunca, linyit yakıtlı OCCP termik santrali çevresi ve Çataldağ granit plütonundan sağlanan 46 liken örneğinde ve yanı sıra liken örnekleme noktalarından sağlanan toprak ve kayaç örneklerinde radyometrik ölçümler yapılmıştır. Bu kapsamda, incelenen alanlarda likenlerdeki radyonüklit aktivite konsantrasyonları haritalanmış ve elde edilen veriler arasındaki olası korelasyonlar incelenmiştir. Sonuç olarak, liken dokusunda ölçülen radyoelement konsantrasyonları, atmosferik 210Po depozisyonunun haritalanmasına olanak sağlamış ve yüksek seviyeli doğal radyasyon alanlarının etki alanlarını açıkça göstermiştir. Bu anlamda, sunulan çalışmada elde edilen bulgular, inceleme altındaki çalışma alanlarının radyolojik ve ekolojik risk açısından değerlendirilmesine ışık tutacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In the present study, epiphytic lichen Xanthoria parietina were used as biomonitors for atmospheric deposition of 210Pb/210Po radionuclides as well as other radioelements. During 2012-2013, about 46 lichen samples were collected in the power plant and the Çataldağ granite area. The radiometric measurements of lichen samples and also soils and granite rocks have been were performed. In this sense, the distribution patterns of the activity concentrations of 210Po in lichen samples were mapped and regression analyses have been applied to the collected data as well. As a consequence, the distribution pattern of 210Po as well as other radioelements allowed for the mapping of the atmospheric deposition. Accordingly, these data are of prime importance in terms of radiologic and ecologic risk related to existing and potential contamination.