Tm ve Mn katkılı MgB4O7 termolüminesans dozimetresinin lüminesans parametrelerinin incelenmesi
Investigation of the luminescence parameters of tm and mn doped MgB4O7 termoluminescence dosi̇meter
  1. Tez No: 371367
  2. Yazar: AYLİN CİNBİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY KARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, ışıma tekniklerinden biri olan termolüminesans yöntemi kullanılarak Tm ve Mn katkılı MgB4O7 termolüminesans dozimetresinin kinetik parametreleri hesaplanmış ve malzemenin kinetik karakteristikleri incelenmiştir. Dozimetrenin kinetik parametreleri artan doz (AD), farklı ısıtma hızları (VHR), bilgisayarla ışıma eğrisi çözümleme (CGCD) ve pik şekli (PS) yöntemleri ile belirlenmiştir. MgB4O7:Tm,Mn'ın ışıma eğrisinde maksimum pik sıcaklığının 360 °C olduğu görülmüştür. Diğer pikler, yaklaşık 150 °C bir pik ve 280 °C'de bir omuz şeklinde görülmektedir. Dozimetrenin radyasyona maruz kalma süresi arttıkça ışıma eğrisi altında kalan alan değerinin de lineer olarak arttığı gözlemlenmiştir. MgB4O7:Tm,Mn ile yapılan bu çalışmada farklı ısıtma hızlarından elde edilen TL pik şiddetlerinin artan ısıtma hızı ile düşüş gösterdiği ve 360 °C'deki Tm değerinin ısıtma hızı arttıkça daha yüksek sıcaklığa kaydığı ve pik şiddetinin azaldığı tespit edilmiştir. CGCD ile çözümlenen MgB4O7:Tm,Mn örneğine ait 360 °C ana pikinin ışıma eğrisinin altında üç tane pik görülmektedir. Elde edilen deneysel ışıma eğrisi ile diferansiyel denklemlerin nümerik çözümü sonucunda elde edilen ışıma eğrisinin birbiri ile uyum değeri (FOM) 2.16' dır. Farklı yöntemlerle hesaplanan E değerlerinin birbiri ile uyum içinde olduğu söylenebilir. Elde edilen frekans faktörleri arasındaki fark ise daha büyüktür.
Özet (Çeviri)
In this study, the luminescence parameters of MgB4O7:Tm,Mn termoluminescence dosimeter are calculated using termoluminescence method and the TL kinetic characteristic of the material was examined. The kinetic parameters of the dosimeter were determined using additive dose (AD), various heating rates (VHR), computerized glow curve deconvolution (CGCD) and peak shape (PS) methods are used to confirm values of the kinetic parameters obtain theoretically. The maximum peak temperature of the glow curve of MgB4O7:Tm,Mn was observed at 360 °C. Other weaker peaks were observed at 150 °C and 280 °C. The area under the main peak was observed to increase linearly by increasing the duration of the radiation exposure. In the current study conducted with MgB4O7:Tm,Mn, the TL intensity was decreased by increasing heating rate, and the peak at 360 °C was slightly shifted to high temperatures. By analysing the main dosimetric peak of MgB4O7 at 360 °C, it was revealed that the peak consisted of 3 components. The recorded glow peak was found to be in good agreement with the glow peak obtained by solving the differantial equations numerically (FOM=2,16). Morever it can be said that the obtained E values by each method was consistent with each other. However, the results of the frecuency factors obtained from different methods showed slightly different values.