Fermat sayılarının asal çarpanlarına ayrılması ve kriptoloji uygulamaları
Fermat sayilarinin asal çarpanlarina ayrilmasi ve kriptoloji uygulamalari
- Tez No: 371423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ORDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bilgileri şifrelemeyi ve şifreli metinleri çözmeyi hedefleyen Kriptoanaliz yoğun bir şekilde büyük asal sayıları ve sayıların asal çarpanlara ayrılışını kullanmaktadır. Fermat sayılarının asal çarpanları da büyük sayılar olduğu için bu sayıların asal çarpanlarına ayrılması da özel bir önem taşımaktadır. Bu tezde modüler aritmetik yöntemleri kullanılarak Fermat sayılarını asal çarpanlarına ayırmak için Fermat'nın Çarpanlara Ayırma Algoritmasının modifikasyonları incelenmiştir. Değişik n sayıları için bir kare kalanın 2n modunda alabileceği değerler dikkate alınarak Fermat sayısının kareler farkı şeklinde gösteriminde olamayacak değerler elenip taranan durum sayısı daha aza indirilerek algoritmanın çalışma süresi önemli miktarda azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
The big prime numbers and decomposition of positive integers into the product of primes is intensively used in Cryptoanalysis which encode the information and decode the encoded information. Since prime factors of Fermat numbers are big the decomposition of these numbers into the product of primes is important. In this thesis using modular arithmetic methods to find decompositions of Fermat's numbers into primes we study a modification of Fermat's prime deceomposition algorithm. For different n using the possible values of the quadratic residues modulo 2n in the representaion of Fermat's numbers as the difference of squares the impossible cases are eliminated and so the number of cases is essentially diminished.