Sâḳ'ul-Bâmbû romanında sıklıkla kullanılan fiiller ve türleri
Frequently used verbs and their types in the novel the Bamboo Stalk
- Tez No: 973607
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDUSSAMED YEŞİLDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
Özet
Fiiller, iletişimi anlamlı hale getiren temel ögelerdir. Araştırmacılar, yabancı dil öğreniminde ilk olarak dilde en sık ve yaygın olarak kullanılan fiillerin öğretilmesi gerektiğini belirtmektedir. Bu bağlamda çalışmada“ Se'ûd es-Sen'ûsî'nin ''Sâk'ul-Bambu”romanındaki fiillerin kullanım sıklığı nedir?“ sorusundan hareketle fiillerin kullanım sıklığını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma materyalini Se'ûd es-Sen'ûsî tarafından yazılan ''Sâk'ul-Bambu”isimli eser oluşturmaktadır. Araştırmada incelemeye alınan unsurlar; fiiller ve eş dizimlerdir. Bu çalışma, Arap dili öğretiminde fiillerin önemini vurgulayarak, Se'ûd es-Sen'ûsî'nin“Sâk'ul-Bambu”romanında kullanılan fiillerin kullanım sıklığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, yabancı dil öğretiminde en sık kullanılan fiillerin öncelikli olarak öğretilmesi gerektiği görüşünden hareket edilmiştir. Bu doğrultuda romanda yer alan fiiller kök harf sayıları, hareke yapıları ve türlerine göre derlenmiş ve kullanım sıklığı analiz edilmiştir. Çalışmada, içerik analizi yöntemi kullanılarak fiiller sülasi ve mücerred bablara göre kategorizelendirilmiştir. Derlem dilbilimi alanında gerçekleştirilen bu çalışma, hem dil öğreticileri hem de öğrenciler için daha yaygın kullanılan fiiller ile ilgili önemli veriler sunmaktadır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin en sık kullandığı fiiller tespit edilmiş ve hangi fiillerin öğretimine öncelik verilmesi gerektiğine dair çıkarımlarda bulunulmuştur. Elde edilen veriler, öğretim materyali oluşturacak şekilde tablo halinde sunulmuştur. Bu çalışma Arap dili öğretiminde fiiller ile ilgili kaynak niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Verbs are fundamental component of linguistic and they are essential for meaningful communication. Scholars in the field of Arabic language pedagogy emphasize that the most frequently and commonly used verbs should be taught first in foreign language learning. Within this framework, this study analyzes the verbs frequency of occurence in Saud al-Sanousi's novel The Bamboo Stalk, addressing the research question:“What is the frequency of verbs usage in this literary corpus?”. The study material for this survey consists of The Bamboo Stalk, written by Saud al-Sanousi. The elements scrutinized in this study are verbs and collocations. This study aims to determine the frequency of verbs used in Saud al-Sanousi's novel The Bamboo Stalk, highlighting the importance of verbs in Arabic language teaching. The study proposes that priority should be given to the teaching of verbs that have the most frequent usage in foreign language teaching. In this regard, the verbs in the novel were compiled according to their root letter numbers, vowel points and types, and their frequency of use was analysed. The study employs content analysis method that categorizing verbs according to sulasi mucerred and mezid bab. This corpus-based linguistic study provides crucial data on common used verbs for both Arabic language educators and learners. The findings reveal the most frequently occurring verbs in Arabic discourse and offering implications which verbs should be taught primarily. The results are systematically presented in tabular format as teaching material. Ultimately, this study contributes to Arabic language education by serving as a linguistic reference for verb frequency analysis.