Selülozik liflerin ve yeni nesil liflerin ön terbiye işlemlerinde çevre dostu yeni yöntem ve teknolojilerin uygulanabilirliğinin araştırılması
The use of eco-friendly new methods and technologies at pretreatment processes of cellulosic and new generated fibers
- Tez No: 371466
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM DURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Küreselleşme süreciyle birlikte finansal piyasalar arasındaki sınırlar ortadan kalkmış ve bütünleşmiş bir dünya ekonomisi ortaya çıkmıştır. Yaşanan küresel bütünleşme, Ar-Ge destekli ileri teknolojilerin gelişmesine neden olurken, bir yandan da insanoğlunun geleceğini tehdit eden çevresel sorunlara neden olmaktadır. İnsanoğlunun sebep olduğu ekolojik kirlilik ve tahribatlar, yine ancak insanoğlunun kendisi tarafından durdurulabilecektir. Bu kapsamda tekstil sanayi de, çevreye karşı daha duyarlı, doğal kaynakları daha az tüketen ve kirleten, tekrar tekrar kullanılabilen teknoloji ve yöntemlerin araştırılıp geliştirilmesine ağırlık vermek zorundadır. Bu çalışmada, ozon, ultrason, ultraviyole gibi tekstil sanayi için yeni sayılabilecek teknolojilerin, soya ve keten esaslı tekstillerin ön terbiyesinde hangi alanlarda kullanılabileceğine dair kapsamlı bir çalışma yapılmıştır. Soya ve keten kumaşların hidrofilitesi, ultrason enerjisi varlığında uygulanan enzimatik işlem aracılığıyla geliştirilmiştir. Kumaşlar, ozon gazı ve hidrojen peroksit ağartması kombine edilerek ağartılmış, diğer yandan hidrojen peroksit ağartma banyosu ile emdirilen kumaşlar beyazlıklarını geliştirmek için ultraviyole ışık kaynağına tutulmuşlardır. Konvansiyonel yöntemlerden farklı olarak, yeni teknolojiler kullanılarak keten ve soya kumaşların ön terbiye işlemlerinin, daha az kimyasal ve su tüketerek, daha kısa işlem sürelerinde çalışarak, daha az atık yükü yaratarak ve kumaş özelliklerinde herhangi bir kayıp yaratmadan gerçekleştirilmesi sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The restrictions between financial markets were removed assosiciated with globalization process and the integrated world economy was revealed. Research and development aided advanced technologies have been developed, in the meantime ecological problems which pose a threat to the future of human have been arisen as a result of global integration. Ecological pollution and ecocide caused by human can be retained by just human itself. Within this framework, textile industry must focus one's attention on works related with the research and development of technologies and methods which are more sensitive to the environment and reusable, and consume and pollute lesser natural resources. In this thesis, the extensive study related with the usage areas of ozone, ultrasound, and ultraviolet, which can be called as new technologies in textile industry, in the pretreatment of textiles based on linen and soybean has been performed. The hydrophility of soybean and linen fabrics was improved by the enzymatic treatment with the aid of ultrasound energy. The fabrics were bleached with the combination of ozone gas and hydrogen peroxide belaching, and on the other hand fabrics impregnated with hydrogen peroxide bleaching bath were subjected to ultraviolet light to improve whiteness. Differently from conventional methods, the pretreatment of linen and soybean fabrics was performed by the aid of new technologies, with the less consumed chemicals and water, the less treatment time, the less produced waste load, and no loss of fabric properties.