The impact of sequencing policies on the mean flow time of single server queues
Sıralama politikalarının tek sunuculu sistemlerdeki beklenen akış süresine etkisi
  1. Tez No: 371745
  2. Yazar: KÜBRA TANINMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYBEK KORUGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sınırlı kaynakları olan sistemlerde, çizelgeleme önemli bir zaman alabilir ve bu sistem performansını etkileyebilir. Bu çalısmada, bir çizelgeyi en iyilemenin zaman degeri ile ilgileniyoruz. Bu amaçla, islerin Poisson surecine göre gelmekte oldugu ve harici bir çizelgeleme mekanizması olan tek sunuculu bir kuyruk sistemini ele alıyoruz. islerin islenme söreleri ustel dağılım izleyen rassal degiskenlerdir. Isler çizelgeleyici tarafından bagımsız diger bir ustel zamanda, bu calısmada genel bir en iyileme kuralını temsil eden en kısa islem suresi (SPT) kuralına gore sıralanmaktadırlar. Bir sıralama baslatmak icin iki tetik mekanizması, gelisler ve gidisler, onerilmistir. Buna ek olarak uc kural ele alınmıstır. Bunların ilki sunucunun sıralamalar sırasında duraklatılmasıdır. Ikincisi sıralamalar sırasında onceden sıralanmıs olan islerin islenmesine devam edilmesidir ve sonuncusu sistem tamamen bosalana kadar islemeye devam edilmesidir. Sistemin, islerin beklenen akıs söresi bakımından performansını inceleyebilmek için, sistem her bir kural altında birer Markov sureci olarak modellenmistir. Bir SPT kuyrugunu taklit edebilmek için, duruma baglı hizmet hızı yaklasımı kullanılmıstır. Sayısal sonuclar bolumunde, farklı sistem degiskenleri altında en iyi sıralama politikaları belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
In systems with finite resources, scheduling may take significant time and this may affect the performance of the system. In this study, we are interested in the time value of optimizing a schedule. To this end, we consider a single server queue with an external scheduling mechanism and one by one Poisson arrivals. Processing times of the jobs are independent random variables following an exponential distribution. Jobs are sequenced by the scheduler for another independent exponential time following Shortest Processing Time (SPT) rule which is used here as a proxy for a general optimal scheduling rule. Two trigger mechanisms, arrivals and departures, to start a sequencing are offered. In addition to the trigger mechanisms, three rules are considered. The first one is freezing the server during sequencing. The second one is continuing processing previously sequenced jobs and the last one is continuing processing until the system is empty. In order to investigate the performance of the system with respect to mean ow time of jobs, the systems are modeled as Markov processes under each policy. To imitate an SPT queue, state dependent service rates approach is used. In numerical results part, the optimal sequencing policies under different system parameters are determined.