Failure behavior of laminated composites under anticlastic bending
Çift eksenli eğilme yüklemesi altındaki katmanlı kompozit plakaların kırılma davranışının incelenmesi
- Tez No: 371789
 - Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL ÖNDER SÖNMEZ, DOÇ. DR. NURİ BÜLENT ERSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2014
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada anticlastic eğme yüklemesine maruz kalan katmanlı bir kompozit plakanın kırılma davranışı incelenmiştir.Anticlastic eğme, bükme momentinin etkin moment olduğu bir çift eksenli yükleme çeşididir. Bu yükleme koşullarını sağlayacak şekilde özgün bir deney aparatı tasarlanmıştır. Toplam sekiz farklı konfigürasyona ait dörder numune test edilmiştir.Numunenin alt ve üst tarafataki tüm kenarlarına delaminasyon riskini azaltmak ve destek şeritleri çekilmiştir. İlk hasarın oluştuğu yeri tespit edebilmek için akustik emisyon izleme (AEM) cihazı kullanılmıştır.Bu yöntem ile ilk ve ilerleyici hasar mekanizması ve zamanı tespit edilebilmektedir. Çalışmada anticlastic eğme yükünü simule edebilmek için sonlu elemanlar yöntemiyle modelleme yapılmıştır. ANSYS Parametrik Programlama Dili kullanılarak, maksimum gerilme, maksimum genleme, Tsai-Wu, Tsai-Hill, Hoffman, Hashin ve quadric surfaces kırılma kriterlerinin öngörüleri tespit edilmiştir. programı kullanılarak bir analiz kodu geliştirilmiştir. Deneysel ve sayısal sonuçlar karşılaştırıldığında ilgili kırılma kriterlerinin anticlastic eğme yüklemesi altındaki katmanlı kompozit plakanın kırılma davranışının öngörülmesi konusundaki güçlü ve zayıf yanları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, failure behavior of laminated composite plates subjected to anti-clastic bending is investigated. Anticlastic bending is a special case of bi-axial out-of-plane loading that applies predominantly twisting moment. A unique test fixture is designed to achieve anticlastic loading condition. Totally nine different configurations are chosen and four specimens are tested for each configuration. Reinforcing strips are bonded to the edges of the specimens to reduce the delamination risk at the edges. Acoustic emission monitoring (AEM) is utilized to detect the first-ply-failure load. In this method, sounds resulting from initiation and progression of damage within the material are detected, then the signal data are processes to identify the failure modes and determine their time of occurrence. An FE model is developed to simulate the anticlastic bending test. A code is developed using ANSYS Parametric Design Language to obtain the first ply failure predictions of maximum stress, maximum strain, Tsai-Wu, Tsai-Hill, Hashin, Hoffman and quadric surfaces failure criteria. The experimental and numerical results are then compared. Relative strengths and weaknesses of the failure criteria in estimating failure of laminated composite plates under anticlastic bending are determined.