Effects of shear reinforcement on the impact behavior of reinforced concrete slabs
Betonarme döşemelerde kayma donatısının darbe davranışı üzerine etkileri
- Tez No: 371882
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK SAATCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Düşük hızlı darbeye maruz kalan betonarme elemanların güçlendirilmesi, stratejik önemi olan altyapı tesislerinde, askeri, endüstriyel ve benzeri yapılarda önem taşımaktadır. Bu çalışmada, kayma donatısı ile güçlendirilmiş betonarme döşemelerin, darbe yükü altındaki deneysel araştırma sonuçları sunulmaktadır. Kayma donatısı olarak ya kesme donatısı ya da normal beton yerine kancalı uçlu çelik fiber katılmış beton kullanılmıştır. Testlerde, 2150x2150x150 mm boyutlarındaki 8 adet betonarme döşeme kullanılmıştır. Örneklerden 4 tanesi (birbirlerinin aynısı olarak imal edilen çiftlerden iki tanesi) darbe noktasının etrafında kesme donatısı ile güçlendirilmiştir. Diğer 4 örnekte ise (birbirinin aynı olarak imal edilen diğer iki çift) hacim olarak % 1'lik kancalı uçlu çelik fiber katılmış beton kullanılmıştır. Her gruptaki çiftlerin boyuna donatı aralığı olarak 150 mm ve 200 mm olarak seçilmiştir. Her çift döşemeden biri statik yük altında diğer eşi ise darbe yükü altında test edilmiştir. Deney düzeneği, döşemelere basit mesnet koşulları sağlamaktadır. Deney sırasında yük, deplasman, ivme ve donatılarda birim uzama ölçülmüştür. Bu çalışma, çelik fiber ve kesme donatısı kullanımı ile, gerek statik gerekse darbe yükü altında gevrek kırılmanın önüne geçildiği görülmüştür. Statik yük altında en yüksek deformasyona kesme donatılı döşemeler ulaşmış ve en yüksek yük taşıma kapasitesi çelik fiberli döşemelerde görülmüştür. Çelik fiberli döşemeler, darbe anındaki atalet kuvvetlerinden çok az etkilenmiş ve rijit bir davranış sergilemişlerdir. Kesme donatısı olan döşemeler ise, atalet kuvvetlerinden daha fazla etkilenmiş ve döşemelerin alt yüzünde dökülmeler olmuştur. Çelik fiberli döşemeler, kesme donatılı döşemelere göre daha fazla sayıda darbeye dayanmışlardır.
Özet (Çeviri)
Design of reinforced concrete (RC) members against impact loads is required for many structures such as industrial facilities, military protective structures, and infrastructures. This study presents experimental investigation for strengthening RC slabs under impact loads using shear reinforcement. Slabs were strengthened against punching shear with two methods: using shear studs as shear reinforcement and using steel fiber reinforced concrete (SFRC) instead of plain concrete. Eight RC slabs with dimensions of 2150x2150x150 mm were tested. Four of the specimens, two identical pairs, were cast with shear studs around the point of impact. Remaining four specimens, again two identical pairs, were cast with 1% steel fibers. Pairs in each group contained two different levels of longitudinal reinforcement. For each pair, one specimen was tested under static loading, whereas its identical twin was tested under impact loads. Specimens were tested with a test setup that provides simply supported conditions. Support loads, displacements, accelerations, and strains on bars were measured during the tests. The study revealed that using shear studs and SFRC prevents brittle punching shear failure for both static and impact loading. Specimens with steel fibers reached the highest load carrying capacity for static test while specimens with shear reinforcement carried a smaller load for large deformations. Specimens with SFRC displayed a close to static behavior under impact loading, influenced only slightly by inertial forces due to impact. Specimens with shear studs were largely influenced by inertial forces and scabbing occurred at some areas. Specimens with steel fibers endured more impacts compared to control specimens and specimens with shear studs due to their higher energy dissipating capabilities.