On δ-perfect and δ-semiperfect rings
δ-mükemmel ve δ-yarı mükemmel halkalar üzerine
  1. Tez No: 371912
  2. Yazar: GONCA KIZILASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK PUSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde, tüm R-modül sınıfı yerine tüm tekil R-modül sınıfını alarak, sağ-mükemmel halka, yarımükemmel halka ve yarıdüzenli halkaların genellemesi üzerine bir inceleme yaptık. R bir halka ve M bir sağ R-modül için, eğer N +X = M ve M/X tekil olduğunda X = M oluyorsa, N'e M modülünün δ-küçük altmodülü denir. Eğer P projektif ve Ker(p) P'de δ-küçük olacak şekilde p : P → M bir epimorfizma var ise, P modülüne M'nin projektif δ-örtüsü denir. Eğer her R-modülün (sırasıyla, basit R-modülün) projektif δ-örtüsü varsa R halkasına δ-mükemmel (sırasıyla, δ-yarımükemmel) halka denir. Bu tezde, δ-mükemmel ve δ-yarımükemmel halkaların çeşitli özellikleri ve karakterizasyonları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we give a survey of generalizations of right-perfect, semiperfect and semiregular rings by considering the class of all singular R-modules in place of the class of all R-modules. For a ring R and a right R-module M, a submodule N of M is said to be δ-small in M if, whenever N +X = M with M/X singular, we have X = M. If there exists an epimorphism p : P → M such that P is projective and Ker(p) is δ-small in P, then we say that P is a projective δ-cover of M. A ring R is called δ-perfect (respectively, δ-semiperfect)if every R-module (respectively, simple R-module) has a projective δ-cover. In this thesis, various properties and characterizations of δ-perfect and δ-semiperfect rings are stated.