An exact approach with minimum side-effects for association rule hiding
İlişkisel kural gizleme için en az yan etkili bir tam yaklaşım
  1. Tez No: 371919
  2. Yazar: ENGİN LELOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA AYAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Mahrem bilgilerin dahil oldukları veri tabanlarının bir başka şahıs ya da kurumla paylaşılmadan önce gizlenmesi işlemi, birçok iş alanı için büyük önem arz eder. Bu işlem, ilgili veri tabanı üzerinden bir miktar öğenin silinmesi neticesinde mahrem ilişkisel kurallara karşılık gelen sık rastlanan öğe setlerinin gizlenmesiyle sonuçlanır. Araştırma eğilimi, genelde bu konu dahilindeki uygulanabilirlik, yürütüm süresi ve yan etki terimleri için daha efektif metotlar bulmayı amaçlar. Bu çalışma mahrem verilerin gizlendiği sırada mahrem olmayan diğer verilere mümkün olduğunca zarar verilmemesine dayalı pratik bir uygulama içerir. Biz bu çalışmada öğe setlerini gizleme problemini modellerken, ürettiğimiz objective katsayıların integer programlamada kullanılmasıyla, mahrem olmayan verilerin varlığını mümkün olduğunca korumaktayız. Oluşturduğumuz metodu, FIMI ambarından aldığımız üç gerçek veri seti üzerinde deneyip sonuçları, çalışırken referans aldığımız diğer exact ve heuristic çalışma ile karşılaştırmaktayız. Sonuçlar gösteriyor ki, veri tabanı üzerinde çok büyük değişiklere neden olmadan, veri kaybı önemli derecede minimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Concealing sensitive relationships before sharing a database is of utmost importance in many circumstances. This implies to hide the frequent itemsets corresponding to sensitive association rules by removing some items of the database. Research efforts generally aim at finding out more effective methods in terms of convenience, execution time and side-effect. This paper presents a practical approach for hiding sensitive patterns while allowing as much nonsensitive patterns as possible in the sanitized database. We model the itemset hiding problem as integer programming whereas the objective coefficients allow finding out a solution with minimum loss of nonsensitive itemsets. We evaluate our method using three real datasets from FIMI repository and compared the results with previous exact solution and the heuristic study whose procedures are imposed by new approach. The results show that information loss is dramatically minimized without sacrificing so many modifications on databases.