Resource management for multiuser systems with multiple antennas in wireless networks
Kablosuz ağlarda çoklu antenli çoklu kullanıcılı sistemler için kaynak yönetimi
  1. Tez No: 371918
  2. Yazar: İLHAN BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA ÖZBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezde, DFBÇE tabanlı hücresel ağlar için radyo kaynak yönetim algoritmaları incelenmiştir. İlk olarak, DFBÇE tekniği çoklu anten teknolojisiyle birleştirilerek, çoklu kullanıcılı ÇGTÇ-DFBÇE sistemler için kaynak tahsisi problemi ele alınmıştır. Bu problemde kaynakların kanal kazançları daha iyi olan kullanıcılar tarafından sömürülmesini engellemek amacıyla kullanıcılar arasında adillik göz önünde bulundurulmuştur. Buna istinaden adil bir kaynak paylaşım algoritması önerilmiş ve literatürdeki algoritmalarla karşılaştırılmıştır. Daha sonra geleneksel hücresel ağlar gezgin röleler ile geliştirilerek, DFBÇE tabanlı gezgin rölelerle geliştirilmiş bu ağlar için röle seçme ve kaynak tahsisi problemleri üzerinde durulmuştur. Gezgin rölelerin avantajlarını açığa çıkarmak için röle iletişiminde kullanılmak üzere etkin kaynak yönetimi algoritmaları ile birlikte yeni bir çerçeve yapısı önerilmiştir. Sistemdeki kaynakların daha etkin bir biçimde kullanılması için kullanıcıların kuyrukta bekleyen veri bilgileri de dikkate alınarak, kuyruk uzunluk bilgisi ve kanal bilgisini kullanan tümleşik bir röle seçme ve kaynak paylaştırma algoritması önerilmiştir. Son olarak, gezgin röle ve veri aktarma teknolojileri birleştirilerek geleneksel hücresel ağların kapasite ve kapsama alanı problemleri giderilmiştir. DFBÇE tabanlı gezgin röleler ile geliştirilmiş farklı radyo erişim teknolojilerini içeren heterojen ağlarda kaynak yönetim algoritmaları üzerine odaklanılmıştır. Bu heterojen ağ yapısı için, tüm erişim ağlarının bant müsaitlik bilgisi kullanılarak bir ağ seçme algoritması önerilmiş ve böylece kullanıcıların aşırı dolu bir erişim ağına yönlendirilmesi engellenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we explore radio resource management algorithms for OFDMA based cellular networks. Firstly, we combine the OFDMA technology with multiple antennas technology and handle the resource allocation problem for the MISO-OFDMA systems. We take care of the fairness issue among users to prevent the users, which have good channel conditions, to obtain most of the system resources. Thus, we propose a fairness aware resource allocation algorithm and compare it with the existing schemes. Next, we enhance the conventional cellular network structure with mobile relays and examine relay selection and resource allocation algorithms for the OFDMA-based mobile relay enhanced cellular networks. We propose a novel relaying frame structure with efficient resource management algorithms in order to reveal the opportunities of the mobile relays. Then, we consider the queue-lengths of the users and propose a queue and channel aware joint relay selection and resource allocation algorithm to use the system resources efficiently. Finally, we combine mobile relaying and offloading technologies in order to overcome the capacity and coverage problems of the conventional cellular networks. We focus on the radio resource management problem for the OFDMA-based mobile relay-enhanced heterogenous cellular networks that contains multiple radio access technologies. We propose a network interface selection algorithm that consider the bandwidth availability information of each network in order to prevent sending the users to overloaded networks.