Application of exergy analysis method to energy efficient building block design
Ekserji analizi metodunun enerji etkin yapı adası tasarımına uygulanması
- Tez No: 371922
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİCEL SAYGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı ekserji analizi metodunu planlama yazınına kazandırarak enerji etkin tasarım yoluyla bir konut adasında ne kadar ne kadar enerji kazanımı sağlanabileceği ortaya çıkarmaktır. Tezin iki hipotezi bulunmaktadır: 1. Ekserji analizi yapılı çevre için uygun bir araçtır, 2. Enerji etkin tasarım kriterlerini kullanarak yapılı çevrede enerji tasarrufu yapılabilir. Bu hipotezlerin doğruluğunu sınamak için bir çalışma alanında uygulama yapılmıştır. Bunun için öncelikle literatürden enerji etkin planlama kriterleri bir araya getirilmiş ve bunlara göre tasarım alternatifleri oluşturulmuştur. İkinci olarak çalışma alanından gerekli veriler toplanarak mevcut durum ve geliştirilen tasarım önerileri için ekserji analizi yapılmıştır. Son olarak ta enerji etkin tasarım yoluyla engellenen ekserji kayıpları ortaya çıkarılmıştır. Hesaplamalar sonucunda mevcut alanın ekserji verimliliği 2% olarak bulunmuş, buna karşılık önerilen tasarımların verimliliği 10-11%'lere ulaşmıştır. Birim konut açısından bakıldığında kış dönemi için ekserji yükü sırasıyla 166.3W, 225.1W, 142.5W, 137,8W ve 184.8W yaz dönemi için ise 105.4W, 140.0W, 89.9W, 86.3W ve 125.3W olarak bulunmuştur. Bu değerlerin mevcut durum olan 1079(kış) ve 1173W (yaz) değerleri ile karşılaştırıldığında oldukça iyi olduğu görülmektedir. Sonuç olarak yapılan enerji etkin tasarım yoluyla 1631kW (kış) ve 2810W (yaz) ekserji tasarrufu yapılabileceği ortaya konmuştur. Bunun yanı sıra, 799 TL/yıl oranında bir maliyetten ve 978kg/yıl oranında da bir sera gazı olan CO2 salınımı engellenmiş olacaktır. Bu değerler sonuçların literatür ile uyumlu olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak enerji etkin parametrelerin kullanımıyla enerji korunumu ve sürdürülebilir kullanımı ortaya çıkarılmış ve buna bağlı olarak ta ekserji analizinin yapılı çevrede kullanılmasının uygun ve önemli olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation introduces the exergy analysis method into urban planning field in order to find out the amount of energy that can be conserved in a building block when energy efficient design is applied. Two hypotheses are developed here: 1. Exergy analysis is a suitable tool for the built environment, and 2. Energy efficient design parameters provide energy saving in the built environment. A case study approach is undertaken in order to test the hypotheses stated above. To do this, first, the energy efficient design parameters have been derived from the literature and design alternatives are developed accordingly; second, data has been gathered from the case area for the exergy calculations; third, exergy analysis of existing building blocks and proposed design alternatives are carried out, and finally, the amount of decrease in the exergy loss due to energy efficient design is found out. The findings in this study show that the exergy efficiency of the existing building blocks is nearly 2 %, while the proposed design alternatives are nearly 10-11 %. The overall exergy loads of the alternative plans are found as 166.3W, 225.1W, 142.5W, 137.8W and 184.8W respectively for winter and 105.4W, 140.0W, 89.9W, 86.3W and 125.3W respectively for summer on a housing unit basis. These results are much better when compared to the existing situation per housing unit which is 1079W (winter) and 1173W (summer). The best alternative energy efficient planning and design brings 1631 W (winter) and 2810W (summer) of exergy saving that corresponds to 799 TL/year and 978 kg/year reduction in CO2 greenhouse gases emission per housing unit. This data shows that the expected results and are in harmony with the literature. As a result, the suitability and importance of the exergy analysis on the built environment is proved by revealing the energy conservation and sustainable use of energy through using energy efficient design parameters.