Çok katlı piezoelektrik eyleyici seramiklerin üretimi ve karakterizasyonu
Characterization and production of multistack piezoelectric actuator ceramics
  1. Tez No: 371923
  2. Yazar: AYŞE GÜL AKYÜREKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, Engineering Sciences, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada adaptif uygulamalar da kullanılan aynaların hareketini yüksek hassasiyette gerçekleştirebilen çok katlı piezoseramik malzemeler üretilmeye çalışılmıştır ve karakterizasyonu yapılmıştır. Öncelikle bu uygulamalarda kullanılan malzemelerden beklenen özellikler incelenmiştir ve bu özellikler doğrultusunda katı hal yöntemiyle toz sentezlenmiştir. Sr-PZT yapısına faklı miktarlarda La ilavesi yapılarak La miktarının elektriksel özelliklere etkisi incelenmiştir. Sentezlenen tozlar 5 farklı sıcaklıkta sinterlenmiş olup her bir sıcaklıktaki özellikleri analiz edilmiştir. Sonrasında sentezlenen toz kompozisyonları arasından istenilen özellikler doğrultusunda bir tanesine karar verilmiştir. Seçilen kompozisyondan 8 farklı çok katlı seramikler yapılmıştır. Aktüatörün yarattığı deplasmanı etkileyen parametreler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bunun için çapı, alanı, kalınlığı ve katman sayısı farklı çok katmanlı seramikler üretilmiştir ve karakterizasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, multi-stack piezoceramic materials which can realize mirrors' movement in adaptive applications with high precision are endeavored to be produced and characterized. Expected properties of materials being used in these applications are analyzed and powders are synthesized with solid state method through these properties primarily. The effect of La to electrical properties is examined through addition of La to Sr-PZT structure in different amounts. Synthesized powders are sintered at 5 different temperatures and their properties are analyzed at each and every temperature. Then one of the synthesized powder compositions is chosen in accordance with expected properties. 8 different multi-stack ceramics are produced from the chosen composition. The parameters that are effecting the displacement originated from the actuator are elaborated on. Therefore multi-stack ceramics with different stack amounts, diameters, areas and thickness are produced and characterized.