Ontoloji arama motorlarının incelenmesi ve NoSQL tabanlı bir ontoloji havuzu gerçekleştirimi
A survey of ontology search engines and implementation of a NoSQL based ontology repository
- Tez No: 372014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT OSMAN ÜNALIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ontoloji geliştirmeyi tanımlı bir hale getirmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerde“varolan ontolojilerin yeniden kullanımı”bir adım olarak yer alsa da, bunun nasıl yapılacağı detaylarıyla tanımlanmamış, bu konuda herhangi bir araç desteği sağlanmamıştır. Bu tez kapsamında, ontoloji geliştiriminin aşamalarından biri olan“var olan ontolojilerin yeniden kullanımı”adımının nasıl gerçekleştirilebileceği konusunda bir yöntem önerisi yapılmıştır. Ontolojilerin bütün olarak yeniden kullanımının yanı sıra, varlıkların da bağımsız olarak yeniden kullanılabileceği tartışılmıştır. Oluşturulan yöntem, Ontology Development 101 yönteminin yeniden kullanım adımına uygulanmıştır. Geliştirilen yöntemin ontologlar tarafından kolaylıkla uygulanabilmesi için bu yöntemi destekleyen bir araç geliştirilmiştir. Bu aracın geliştirilmesinde Scala, Play Framework 2, MongoDB ve Angular.js teknolojileri kullanılmıştır. Araç, tüm platformlarda çalışması ve rahatlıkla kullanabilmesi için, bir web uygulaması olarak geliştirilmiştir. Çok sayıda kullanıcının aynı anda kullanabilmesini sağlamak amacıyla ölçeklenebilir bir mimari kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are various methodologies for defining steps of developing a new ontology. And,“reuse of existing ontologies”is specified as a step in most of these methodologies. However, these methodologies don't provide details of how this step should be performed. Furthermore, there is no tool support for this. In this thesis, a new methodology is proposed to describe how to find and reuse existing ontologies while developing a new ontology. Advantages and disadvantages of“reusing ontology as a whole”vs.“reusing terms separately”are also examined. The proposed method is applied to“reusing existing ontologies”step of Ontology Development 101 methodology. To support easy use of proposed methodology,“The Ontology Kickstarter”tool is provided. Scala, Play Framework 2, MongoDB and Angular.js are used in this tool. The Ontology Kickstarter is developed as a web application to enable platform independent easy access. This tool is built with horizontally scalable architecture, so that increasing number of users and load can be handled as required.