Determination of cytotoxic activities and biological features of osajin and pomiferin on the lung cancer cell lines A549 and H1299
Osajin ve pomiferinin A549 ve H1299 insan akciğer kanseri hücre hatlarında sitotoksik aktivitelerin belirlenmesi ve biyolojik özellikleri
  1. Tez No: 372037
  2. Yazar: SUHAIL BAYATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN, DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
İnsan akciğer kanseri akciğer dokusunun malignant transformasyonu (habis-kötücül-değişime uğraması) ve yayılması (metastazı) nedeniyle oluşan dirençli kanser türü olup, insanlar arasında en sık görülen kanser türüdür. Bu çalışmada Maclura pomifera'n meyvelerinin etil asetat ekstrelerinden izole edilen osajin ve pomiferinin H1299 ( p53' süz küçük hücreli olmayan akciğer kanseri hücre hattı) ve A549 (alveolar bazal epitel hücre hattı) üzerinde farklı dozlarda uygulanmasıyla sitotoksik etkilerinin ve biyolojik aktivitelerinin DNA koruyucu etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Osajin ve pomiferinin sitotoksik etkisini belirlemek için MTT (3-(4, 5-dimethylthiazol-2-yl)-2, 5-diphenyl-2Htetrazolium bromide) yöntemi kulanılmı ve hücre canlılığını ölçmek için 570 nm dalga boyunda absorbanslar ölçülmüştür.Ölçüm sonuçları hem osajin hem de pomiferinin tüm dozlarının (6.25, 12.5, 25, 50, 100 µg/ml) sitotoksik olmadığını, üstelik hücre canlılığını güçlü bir şekilde artırdığını göstermiştir. Osajin ve pomiferin molekülerinin plazmid (pBR322) moleküler UV cihazı ve jel elektroforezi yöntemi ile DNA koruyucu etkisi araştırılması ve her iki molekülünde zayıf DNA koruyucu etkisinin olduğu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Human lung cancer is the most usual case of human malignancy. In this work, we used two lung cancer cell lines: A549 (alveolar basal epithelial cells) and H1299 (LC, large cell lung cancer). Depending on medicinal plants used for the prevention and treatment of cancer and biological features such as antioxidant, anti-inflammatory, antiallergic, antimicrobial, antitumor and anticarcinogenic as several agents of plant derived compounds, have been ascribed possessing anti biological activity in clinical use. So we used the Osajin and Pomiferin flavonoids that bolted from the ethyl acetate extracts of Maclura pomifera fruits beforehand. In this work, the cytotoxic activities of osajin and pomiferin on A549 and H1299 (NSCLC) was studied by MTT (3-(4, 5-dimethylthiazol-2-yl)-2, 5-diphenyl-2Htetrazolium bromide) method. However the osajin and pomiferin was induced cell proliferation. The different concentrations (6.25, 12.5, 25, 50, 100 µg/ml) was not cytotoxic activity exactly but, they were partial inhibition on both of cell lines in low concentration. Addition the osajin and pomiferin were weak protected from UV according to the pBR322 plasmid DNA assay.