Iris sari Schott ex Baker'in biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Biological activity researches of Iris sari Schott ex Baker
- Tez No: 372036
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Iridaceae familyası yaygın bir familya olup 92 cinse sahip bir familyadaır ve bunlardan 6 cins ülkemizde yayılış göstermektedir. Iris sari bitkisi ile ilgili biyoaktif bileşiklerine yönelik çalışma mevcut değildir. Bu nedenle çalışmamızda Iris sari bitkisinin farklı kısımlarının hekzan, diklorometan, metanol ve su özütleri elde edildi ve antioksidan, anti bakteriyal ve DNA koruyucu etkileri gibi biyolojik aktiviteleri araştırıldı. Antioksidan aktivitesi için Rel Assay Diagnostics kitleri (TAS, TOS) ve DPPH yöntemi kullanılmıştır. Antibakteriyel aktivite testleri 9 farklı standart bakteri suşu kullanılarak CLS'ye göre MİK (minimum inhibisyon konsantrasyonu) yöntemi kullanılarak yapılmıştır. DNA koruyucu aktivite için pBR322 plazmid DNA'sı ve UV-C yöntemi kullanılmıştır. Farklı özütler farklı antioksidan aktivite gösterdiği belirlenmiş olup özellikle su ve metanol özütlerinin oldukça yüksek aktivite gösterdikleri her iki yöntemde de saptanmıştır. En yüksek antioksidan aktivite kökün su özütünde belirlenmiştir. Yine antibakteriyel aktivite açısından en etkili kök su özütü olduğu gözlenmiştir. DNA koruyucu aktivite açısından en fazla koruyucu aktivite gösteren bitki kısımları yaprak ve çiçekten elde edilen su ve metanol özütlerin olduğu belirlenmiştir. Endemik Iris sari bitkisinin antioksidan, antibakteriyel ve DNA koruyucu özellikte aktif bileşiklere sahip olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Iridaceae is a common family included 92 genus an 6 of them are spreading in our country. According to literatüre survey, there is no research about bioactive ingredients of Iris sari. Therefore, in this study n-hexane, dicloromethane, methanol and water exraction from different parts of I. sari were isolated and their antioxidant, antibacterial and DNA protection activities were studied. To determine antioxidant activity, Rel Assay Diagnostics Kit (TAS, TOS) and DPPH assays; to antibacterial activity; microdilution assay by using 9 different bacterial strains accordingto CSL and; to DNA protection activity, pBR322 plasmid DNA assay were used. According to results, water and methanol extracts showed high antioxidant activity in both method. The highest antioxidant and antibacterial activities were shown by root water extract. The most DNA protection effect was shown by the water and methanol extracts isolated from leaf and flower. In conclusion, it was determined that the endemic plant I. sari contain many active metabolites has antioxidant, antibacterial and DNA protection activities.