Turizm pazarlaması ve Kapadokya bölgesindeki (Nevşehir yöresi) otel işletmelerinde pazarlama faaliyetleri
  1. Tez No: 37205
  2. Yazar: SADETTİN PAKSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHİR NAKİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Sürekli yaşanılan yer dışında tüketici olarak yapılan seyahat ve geçici konaklama olayına turizm denir. Turizm olayının öznesi insandır ve turizmin temelinde insanın“Psikolojik tatmin duygusu”yatar. Turizm olayına yol açan, yön veren ve bu olayın odak noktasını oluşturan insana da“turist”denmektedir. Turizm pazarlaması, turistik mal ve hizmetlerin turistlere sunulması ve satışının yanısıra turislerin ihtiyaçlarının araştırılması, yeni ihtiyaçların ve arzuların ortaya çıkarılması ile ilgili faaliyetleri kapsar. Turistik yerlerde bulunan otel, lokanda, eğlence yerleri, seyahat işletmeleri ve diğer işletmeler turistik işletmeler olarak isimlendirilir. Bu işletmeler turistlere mal ve hizmet sunmaktadır. Turizm pazarlamasının mübadele (satma-satınalma) ve malların fiilen tedariki (Nakliyat-Depolama) olmak üzere iki temel fonksiyonu vardır. Turizm pazarlamasında, tanıtım, tutundurma ve halkla ilişkiler çok önemlidir. Şayet bu üç unsur yerine tam olarak getirilirse turistik ürünü pazarlamakta kolaylaşır. Kapadokya tabi güzelliklerle (Peribacaları) ve çok farkFı kültür ve medeniyet izleriyle dolu bir bölgemizdir. Peri bacaları, yeraltı şehirleri, kaplıcalar, vadiler, kiliseler ve tarihi eserler bu bölgeyi ilgi çekici hale getirmektedir. Kapadokya bölgesinde Turizm Bakanlığınca belgeli 69 yıldızlı otel ve yerel belediyeler denetiminde olan çok sayıda otel, motel, pansiyon, kamp vb. konaklama yerleri vardır. Turizm sektöründe otellerin payı ve önemi çok büyüktür. Turiste sunulan kaliteli hizmet otellerde pazarlamayı kolaylaştıracak ve satışı arttıracaktır. Kapadokya bölgesinde yapılan bir anket sonucunda aşağıda belirtilen pazarlama sorunları tesbit edilmiştir. Bunlar; Tanıtım yetersiz, Betonlaşma sorunu, çevrenin korunması ve temizliği, eğitilmiş personel yetersizliği, sivil hava alanı ve otoyalların olmaması vb. Otel yöneticileri bu sorunlara Devlet tarafından çözüm getirilmesini istemektedirler. Sonuç olarak diyebiliriz ki; bölgeye turistik oteller yeterince yapılmıştır. Ancak, bölge turizminin ekonomiye katkısı istenilen düzeyde değildir. Yatırımları (Otel işletmeleri) verimli 104hale getirmek için yukarda belirtilen sorunların acilen halledilmesi ve bölgeye turist akımının sağlanması gerekmektedir. Etkin bir turizm politikası ile bütün sorunlar çözümlenir görüşündeyim. 105
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tourism means travelling somewhere from hometown or homecountry and staying in halting-places, hotels and motels during travelling as a consumer. Tourism deals with human being and depends on the sense of psychological satisfaction of man. A person who causes, leads tourism and forms the focus of this event, is identified as tourist. Tourism marketing includes the activities about offering toristic praperties and services to the tourists, determinating the needs and wishes of the tourists. Hotels, restaurants, places of amusement, travelling agencies and other works are called touristic businesses. These businesses offer goods and services to the tourists. Tourism marketing has two main functions: trade and. providing goods. Presentation,“promotion”and relations with people in tourism marketing are very important. If you bring these three elements together it will be easy to offer the touristic product. Cappadacia is full of natural beauties and the ruins of different cultures. Earth pillars, underground cities, thermal springs, valleys, churches and historical buildings make this area interesting. There are 69 stary hotels and many other hotels, motels, pensions, camps and halting places. The importance of hotels in tourism sector is very great. Good services for tourists make marketing easy and increase sale. The following problems of marketing have been determined with an inquiry which has been made in Cappadocia. These are: insufficient presentation, contruction, environment, pollution, inadequate educated personnels, abscence of civil airport and the highways, and etc. The directors of the hotels want Government to solve these problems. As a result we can say that the hotels in Cappadocia are sufficient. But, the tourism in that area doesn't contribute to the economy edequately. The problems mentioned above should be solved to make the works productive and ensured the tourist flowing into that area. In my opinion, all these problems can be solved by an effective tourism policy. :. 106