Bazı liken türlerinin (Bryoria fuscescens (Gyeln.) Brodo and D. Hawksw, Parmelina tiliacea (Hoffm.) Hale, Umbilicaria decussata (Vill.) Zahlbr.) mineral madde içeriği ve biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of mineral substance content and biological activity of some lichen species (Bryoria fuscescens (Gyeln.) Brodo ve D. Hawksw, Parmelina tiliacea (Hoffm.) Hale, Umbilicaria decussata (Vill.) Zahlbr.)
  1. Tez No: 372062
  2. Yazar: ALİ İMRAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Mikrobiyoloji, Biology, Botany, Microbiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, B. fuscescens (Gyeln.) Brodo & D. Hawksw, P. tiliacea (Hoffm.) Hale, ve U. decussata (Vill.) Zahlbr. liken türlerinin etanol özütlerinin antioksidan, antimikrobiyal, DNA koruyucu aktivitelerinin ve mineral madde içeriğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Antioksidan aktivitelerin belirlenmesi için Rel Assay Diagnostics kitleri (TAS, TOS) ve DPPH yöntemi kullanılmıştır. Antimikrobiyal aktivite testleri 5 farklı bakteri türü (Enterocossus faecalis 29213, Klebsiella pneumoniae 700603, Pseudomonas aeruginosa 27853, Escherichia coli 35218 ve Staphyloccus aureus 28213) bakterileri kullanılmış ve minimum inhibisyon metodu (MIC) ile çalışılmıştır. Liken özütlerinin, UV-C ve oksidatif kaynaklı hasarlardan DNA'yı koruma etkinliklerinin tespiti için pBR322 plazmid DNA'sı (vivantis) kullanılmıştır. Plazmid DNA, liken özütlerinin varlığında Hidrojen peroksit(H2O2) ve UV 'ye maruz bırakılarak hasara uğratıldıktan sonra % 1,25'lik agaroz jel üzerinde görüntüleme gerçekleştirilmiştir. Likenlerin mineral madde içeriği yaş yakma yöntemiyle mineralize edilip atomik absorbsiyon spektrofotometresi (ASS) kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre liken türlerinden elde edilen özütlerin, DPPH yöntemiyle önemli derecede serbest radikal temizleme aktivitesi göstermediği gözlenmiştir. Rel Assay Diagnostics kitleriyle yapılan çalışmada en yüksek antioksidan aktiviteyi P. tiliacea göstermiştir. Antimikrobiyal testler değerlendirildiğinde B. fuscescens özütünün daha fazla bakteri üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Yapılan DNA koruyucu aktivite testlerinde tüm liken örnekleri 0,05mg/μl konsantrasyonda UVC ve H2O2 'ye karşı DNA koruyucu aktivite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed that determine antioxidant, antimicrobial, DNA protective activity and mineral substance content of B. fuscescens (Gyeln.) Brodo & D. Hawksw, P. tiliacea (Hoffm.) Hale, and U. decussata (Vill.) Zahlbr. lichen species with ethanol extract. Rel Assay Diagnostics kits and DPPH method were used (TAS, TOS) to determination of antioxidant activity. For the test of antimicrobial activity 5 different bacteria species (Enterocossus faecalis 29213, Klebsiella pneumoniae 700603, Pseudomonas aeruginosa 27853, Escherichia coli 35218 and Staphyloccus aureus 28213) were used and studied with minimum inhibition method (MIC). pBR322 plasmid DNA was used UV-C and from induced oxidative damage to determination of protective activity of lichen extracts. After, Plasmid DNA and lichen extracts damaged by hydrogen peroxide and UV, on 1.25% agarose gel imaging will be performed. Mineral matter content of lichen mineralized whether wet digestion method was determined using atomic absorption spectrometry. According to the results, DPPH method didn't clean so much free radical in the extract of lichen species. In study conducted Rel Assay Diagnostics kits, the highest antioxidant activity showed P. tiliaceae. When the antimicrobial test results were evaluated, the extracts of B. fuscescens was determined to be more effective on bacteria. All lichen samples showed DNA protctive activity against UVC and H2O2 at a concentration of 0,05mg/μl in DNA protective activity tests.