Farklı liken ekstraktlarının ekmeklik buğday (Triticum aestivum L.) tohumlarının çimlenme ve gelişimleri üzerine allelopatik etkileri
Allelopathic effects of different lichenes extract on seed germination and growth of bread wheat (Triticum aestivum L.)
- Tez No: 398914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN DOĞAN, DOÇ. DR. HASAN AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Toksik bileşikler içeren bitkilerin çoğu ekstrakte edildiklerinde ve diğer bitkilere uygulandıklarında, doğal herbisit, antibakteriyal ve antifungal olarak çok etkili olabilmektedirler. Allelopatik etkiye sahip olan biyoaktif maddeler, hem inhibitör hem de stimülatör özellik gösterebilmektedirler. Çalışmamızda, ülkemizde doğal olarak yayılış gösteren bazı liken türlerinin etanolik ekstraktlarının buğday tohumlarının çimlenme ve büyümesi üzerindeki allelopatik etkileri belirlemek amacıyla Umbilicaria decussata (Vill.) Zahlbr, Parmelina tiliacea (Haffm.) Hale ve Bryoria fuscescens (Gycln.) Brodo & D.Hawkaw likenlerinin etanolik ekstraktlarının farklı derişimleri (1, 3, 10, 30 ve 100 mg/mL) ekmeklik buğday tohumlarının çimlenme ve gelişmesi üzerine allelopatik etkileri 7 gün süresince incelendi. Deney sonlandırıldığında liken ekstraktlarının yüksek derişimlerinde yetiştirilen tohumların çimlenmediği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, etanolik liken ekstraktlarının düşük derişimlerinin buğday tohumlarının çimlenme ve gelişmesi üzerine stimülatör bir etkisinin olduğu, yüksek derişimlerinin ise inhibitör bir etkiye olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Most of the herbs which contain toxic compounds can be very efficient as natural herbicide, antibacterial and antifungal when they are extracted and applied to the other herbs. The bioactive substance which has an allelopathic effect can indicate both inhibitor and stimulator features. In our study, aiming through the allelopathic effects on the germination and the growth of wheat seeds of some lichen species ethanolic extracts which are inherently spreaded in our country, the diverse concentration (1, 3, 10, 30 and 100 mg/mL) of ethanolic extracts of Umbilicaria decussata (Vill.) Zahlbr, Parmelina tiliacea (Haffm.) Hale ve Bryoria fuscescens (Gycln.) Brodo & D. Hawkaw lichens through the allelopathic effects on the germination and the growth of bread wheat seeds was investigated during 7 days. When the experiment ended, it was appeared that the lichen extracts seeds which are grown on the high concentration of lichen extracts seeds were not germinated. Finally, it was concluded that the low concentration of ethanolic lichen extracts has a stimulator effect and high concentration of them has an inhibitör effect on the germination and the growth of wheat seeds.