Michelangelo'nun yapıtlarının biçimsel olarak incelenmesi ve yeniden yorumlanması
Mi̇chelangelo's pi̇ctori̇al artworks formal investigation and re- interpretation
  1. Tez No: 372103
  2. Yazar: EMEL BALOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HATİCE NEVİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, Michelangelo Buonarroti'nin resimlerinde yer alan görsel, plastik değerleri saptamak ve bu bağlamda plastik açıdan bir inceleme yapmaktır. Çalışma, Rönesans'ın adlandırıldığı dönem ve sonrasında yer alan sanatçının yapıtlarındaki izlekleri tespit etmenin daha net verilere dayandırılabileceği gerekçesiyle, Rönesans'tan kısaca söz edilerek, Michelangelo'nun yapıtlarının incelenmesi ile sınırlandırılmıştır. Çalışma, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tanımlama ve saptamalar ikinci bölümde ise uygulamalar yer almaktadır. Birinci bölüm altı alt bölümden oluşmaktadır. İlk beş bölümde Rönesans Dönemindeki yapıtların yaratıldığı tarihin ve kültürün bir parçası olduğu gerçeği dikkate alınarak ilişkili olduğu dönemin tarihsel, kültürel yapısı irdelenmiştir. Altıncı alt bölümde ise Michelangelo'nun sanat yaşamı ile resim sanatı birlikte ele alınarak sanatçının yapıtları üzerinden çözümleme yapılmıştır. Michelangelonun yapıtları, irdelenmeye çalışılarak, sanatçının; güzeli ve gerçekliği aktarmak için görsel, plastik değerleri nasıl bir araya getirdiği çözümlenmeye çalışılmıştır. örneklenen yapıtlar, Rönesans döneminden başlayarak sanatçının yaşadığı dönemi içine alan tarihsel süreci kapsayan yapıtlardan seçilmiştir. Resimlerin çözümlenebilmesi yapıt hakkında temel bilgileri verecek olan, değerler bütününü bir arada tutan ilişkileri görmekle mümkün olacaktır. Bunların neler olduğu, yapıtın organik bütünlüğünü nasıl oluşturduğu ve görsel anlatımlarına ilişkin bilgiler giriş bölümündedir. Birinci bölümden sonra resimsel deneyimleme ve bireysel yorumlara aktarma sürecime katkısı olan ikinci bölümde; Michelangelo yapıtlarının kaynak alındığı bilgiler çerçevesinde seçilen resimlerin çözümlerinden oluşan örneklemeler bulunmaktadır. Ayrıca, Rönesans Döneminin temelinde yer alan“güzellik, oran, ışık-gölge, perspektif, kompozisyon”gibi izleklerden yararlanılarak plastik süreçte üretilen işlere yer verilmiştir ve bu izlekler üzerinden çözümlemeler yapılmıştır. Sonuç ve değerlendirme bölümünde ise çalışmaya ilişkin veri ve saptamalar bulunmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Rönesans, Güzel, İnsan, analiz, Yapıt,
Özet (Çeviri)
The art of Michelangelo that the new criteria , particularly painting, sculpture and architecture, which highlight the creative direction work has created intense . Beautiful art called life, especially the Renaissance, Rome, influenced by ancient Greek and has produced works . In this study of Michelangelo's works , to be solved by studying the artist's beautiful and to convey the reality of visual, plastic values that have attempted to explain how to put together . Examining the works , the artist lived during the Renaissance period starting from the covering structure is selected from the historical process into the area . In addition, the creation of works which are a part of history and culture considering the fact that the period related to the historical-cultural structures are briefly described. Basic information about the structure of the pictures to be resolved , which will give them a set of values and will be able to see relationships that holds together. What are they , how to make the organic integrity of the work and that they give visual expression expressions like what is described in the preamble . Renaissance for with a brief description of beauty than the identification and Michelangelo's paintings in the concept of beauty approaches for human 's head taken excellent proportions , anatomical realities , the ideal of beauty and formal elements are concentrated from the first section after the pictorial experimentation and individual reviews to transfer to the process as the contribution of the second section ; Information sources in the context of the works of Michelangelo taken on a sample of the selected images are available with solutions . Artist's work uses the basic elements and principles while creating at the same time , which makes it unique artwork is also a part of the whole . All of these elements are part of the whole , even with theoretical explanations , which were attributed to the artist's meaning or use of this concept can be changed with the images , to offer new options and alternatives should not be ignored . Which may vary depending on the choice of the artist and the factors taken into consideration in the analysis of the image and the resulting situation , he also works as the essence of the situation reveals about her own . Therefore, every building , will be evaluated and handled in their existence . Conclusion and evaluation section of the operation-related data and detection are available. KEY WORDS: Renaissance, beautiful, human, analysis, Artwork