Caravaggio'nun eserlerinde vahşetin görselliği
The visual expression of violance in Caravaggio's works
- Tez No: 370590
- Danışmanlar: PROF. DR. EVA ŞARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Kuramı ve Eleştiri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Barok resim sanatının ustalarından kabul edilen Michelangelo Merisi da Caravaggio (1571-1610), yoğun gölge ışık kullanımı, özellikle içerisinde dehşet, vahşet ve cinayet olan Katolik ve mitolojik hikayeleri dondurulmuş anlarmışçasına resmetmesiyle büyük bir üne sahiptir. Bu çalışmanın amacı, ressamın eserlerinde cinayet, vahşet ve şiddet eğilimi ve hikayelerinde işlemeyi seçtiği dini konulardaki yaklaşımını bireysel protestoları üzerinden incelenmesidir. Konu ele alınırken öncelikle,“Hristiyanlık öncesi dönem”ve“Hristiyan dininde”olmak üzere dinde şiddet ve vahşet kavramlarına bakılmıştır. Devamında monoteist dinsel tematiklerdeki şiddet ve vahşetin sanatta işlenişi ele alınmıştır. Bu ele alınış kendi içinde klasik dönem ile Hristiyan dininde Rönesans öncesi, Rönesans dönemi, Barok ve Caravaggio çağdaşları olmak üzere üç alt başlık halinde incelenmiştir. Ardından Caravaggio ve sanatı, yaşamı, kişiliği ve sanatsal üslubu üzerinden değendirilmiştir. Bu değerlendirmelerin devamında Caravaggio'nun Medusa, Judith Beheading Holofernes, David and Goliath, David with the Head of Goliath, Sacrifice of Isaac ve The Beheading of St. John eserlerinde işlenmiş vahşetin görsel anlatımı analiz edilmiştir. Bu çalışmada, ressamın reform hareketlerine karşı olmasına rağmen, sanatında bu tutumu sergilemekten öte eserlerine kimi zaman kendisini kafası kesilmiş bir kurban, kimi zaman da bu vahşete tanık olan bir yüz olarak eklemesiyle resmettiği görülmektedir. Bu durum, ressamın konu seçimlerinde agresif ve kavgacı kişiliğini, iç dünyasını, özellikle de korkularını ve öfkesini bireysel bir protesto aracına dönüştürmüş olduğu doğrultusunda yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Michelangelo Merisi da Caravaggio (1571-1610), who has been considered as one of the masters of Baroq Painting, has a tremendous reputation for depicting themes of Catholic or mythological stories with an intense use of light and shadow, horror, violance and murder as if they were frozen moments in time. The aim of this study is to analyze the themes of murder, savagery and his violence tendencies and the religous stories he processes in his works as a personal protest. Firstly violance is analyzed in the period before Christianity and Christian Religion. Then it looks at how art is processed in monotheist religious themes in Classical Period, Christianity, pre Renaissance, Renaissance and Baroq period with Caravaggio and his contemporaries. Later Caravaggio and his art is assessed via his life, personality and artistic style. In continuation of these assessments, the visual analysis of violance is done by artist's works Medusa, Judith Beheading Holofernes, David and Goliath, David with the Head of Goliath, Sacrifice of Isaac and The Beheading of St. John. Inspite the fact that Caravaggio is a counter reformist, by adding himself as the decaputed victim or a vitness to such violant crime to his works, his aggressive personality and tendency to fight increases the possibilty that the choice of subjects he depicts might also be reflecting his inner world, his personality, his fears and especially his anger. This thesis is interpreting his approach to be a personal protest.