2008 ekonomik krizinin AB üyesi eski Doğu Bloğu ülkeleri arasından Litvanya ve Türkiye örnekleminde karşılaştırılmalı analizi
The comparative analysis of 2008 economic crisis with the samples of Turkey and Lithuania, a former warsaw pact country now part of the EU
  1. Tez No: 372202
  2. Yazar: ALİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ PETEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
1929 Büyük Buhran'dan sonra dünyanın en büyük ekonomik krizi olarak adlandırılan 2008 küresel ekonomik krizi, ülke ve ülke gruplarını ciddi boyutlarda etkisi altına almıştır. Bu ülke gruplarından en önemlilerinden biri, Avrupa Birliğidir. Krizin etkisiyle AB'nin tümünde büyüme oranları gerilerken, işsizlik oranları hızla artmıştır. Gelir etkisi sebebiyle tüketim eğiliminde düşüş görülmüş, bütçe açıkları ve kamu borcu artmıştır. Ekonomik küçülme nedeniyle bölgede cari açığın gayri safi yurtiçi hâsılaya oranı azalma eğilimine girmiştir. Kriz özellikle uluslararası ticaret zincirinde birbirine bağlı olan ülkeleri de önemli ölçüde etkilemiştir. Dolayısıyla, 2008 krizi; ticaretinin önemli bir kısmını AB'ne yapan Türkiye ve kriz öncesi dönemde AB'ye katılan Eski Doğu Bloğu ülkelerini de derinden sarsmıştır. Bu çalışmada; AB'ye katılan Eski Doğu Bloğu ülkelerinde ekonomik büyüme de 2008 krizinin etkisi Türkiye ve Litvanya örneklemiyle birlikte incelenmiştir. Krizin Eski Doğu Bloğu ülkelerinin, Türkiye ve Litvanya'nın ekonomik büyüme rakamları üzerinde negatif bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada, ikinci el veriler kullanılıp, tümden gelim yöntemiyle test edilmiştir. Konu ile ilgili yazın taranmış, verilerin tarafsız ve güvenilir kuruluşlardan alınmasına dikkat edilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER Ekonomik Büyüme, Ekonomik Kriz, 2008 Küresel Ekonomik Kriz, AB‟ye Katılan Eski Doğu Bloğu Ülkeleri
Özet (Çeviri)
After Great Depression in 1929, 2008 Global Economic crisis which was called as the greatest crisis of the world took hold of country and groups of countries seriously. One of the most important groups of countries was European Union. With effect of the crisis, in all of EU while rate of growth was regressing, unemployment rate increased fast, therefore it was seen consumption pattern decrease because of income effect, budget deficits and public debt increased, because of recession the rate of current deficit to gross domestic product tended to decrease. The crisis affected countries which were interdependent in international trade chain considerably. Consequently, the crisis shook up Turkey that he did important part of trading with EU and Former Eastern Bloc countries which joined EU between 2004 and 2007. In this study; In Former Eastern Bloc countries which joined EU, 2008 crisis in rate of growth had been examined with Turkey and Lithuania samples. It was analyzed that in Former Eastern Bloc countries, Turkey and Lithuania had a negative effect on their economic growth numbers due to 2008 global economic crisis. In this research, it was used secondary data and tested them with deductive method. It was made a literature review that is related to our topic, and it was considered that data collected from objective and reliable organizations. KEY WORDS Economic Growth, Economic Growth, 2008 Global Economic Crisis, The Former Eastern Bloc Countries Which Had Joined in EU