Güncel sanat anlayışına bağlı olarak Türkiye'de gelişen sivil sanat inisiyatifleri
Artist-run initiatives developed in Turkey according to the concept of contemporary art
- Tez No: 372355
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştıma içerisinde, günümüzde kurumsal yapılanmaların dışında yer alan sanatçı gruplarının çalışma biçimleri ve var olma sebepleri üzerine oluşturulmuştur. Bu bağlamda Türkiye'de güncel sanat ortamını oluşturan aktörlerin toplumsal pozisyonları incelenmiştir. Konu kapsamında, güncel sanat olgusunun, düşünsel altyapıları irdelenmiştir. Modern sonrası dönem içerisinde yer alan politik ve ekonomik yapılanmalar bir tarihsel süreçte gelişimi takip edilmiştir. Günümüzde sanatın, sivil yapılanmaya yönelme nedenleri, küresel bir kültürel iktidar ve otorite oluşturan neoliberal siyaset kurgusu bağlamında açıklanabilmektedir. Bununla birlikte aynı kavramların, araştırmanın amacı gereği Türkiye'de sanat ortamının süreci içerisinde nasıl konumlandığı da gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is based on the reasons of existence and the forms of operation of the contemporary artist-run initiatives postioning themselves outside of the institutional art framework. In this context social states of actors composing the contemporary art stage is analyzed. On the scope of the aforementioned subject, intellectual infrastructure of the concept of contemporary art is examined. Political and economical establishments are pursued through the historical progress of post modern era. The orientation of the art today to have civilian infrastructures can be reasoned by relating the context of neoliberal politics creating a cultural hegemony of globalism. For the purpose of this research, stationing of the same concepts in contemporary art stage inTurkey are observed alongside.