Effects of channel estimation on turbo equalizer performance
Kanal tahmininin turbo denkleştiricilerin performansları üzerindeki etkileri
- Tez No: 372503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN GAZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kablosuz iletişim sistemlerinde denkleştirici tasarımı çoklu yol iletişiminin sebep olduğu etkileri yok etmek için gerekli olan önemli bir konsepttir. Turbo denkleştirici bir kaç on yıl önce tasarlanan en etkili denkleştiricilerden birisidir. Denkleştiricilerin etkili performans sergileyebilmeleri için kanal katsayılarının düzgün olarak tahmin edilmesi zaruridir. Kanal katsayıları genel olarak iki yöntemle hesaplanırlar, bunlar, bilgisiz olarak kanal katsayılarını tahmin etme ve bilgili olarak kanal katsayılarını hesaplama yöntemleridir. Bilgisiz olarak kanal katsayılarını hesaplamak için kazanan patika yöntemi ile en az ortalama kare yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Bilgili olarak kanal katsayılarını hesaplamak için eğitim dizileri kullanılmıştır. Bilgisiz olarak kanal katsayılarını hesaplamak için iyileştirilmiş bilgisiz kanal hesaplama yöntemi önerilmiştir ve bilgisayar benzetim sonuçlarından görüleceği üzere önerilen yöntemle hesaplanana kanal katsayıları diğer yöntemle hesaplananlara göre turbo denkleştiricide daha iyi performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Equalizer design is an important concept for the wireless communication systems suffering from multipath effects such as ISI. Turbo equalizers are one of the most powerful equalizers introduced several decades ago. For the equalizers to be efficient in removing ISI reliable channel estimation is essential. In this thesis the performance of turbo equalizers for blind and non-blind channel estimators is inspected. For blind channel estimation per-survivor processing with least mean square method is employed. For non-blind channel estimation training sequences are used for channel estimation. An improved channel estimation approach for non-blind technique was suggested and via simulation results, it was seen that the proposed method shows better performance in turbo equalizer than the classical blind and non-blind channel estimation methods do.