Performance of space time block coded bit interleaved coded modulation systems for mobile communication channels
Uzay zaman kodlamalı ve bit serpiştirilmiş kodlamalı modülasyon içeren iletişim sistemlerinin gezgin iletişim kanalları için başarımları
  1. Tez No: 372505
  2. Yazar: OMAR KHAZ'AL ISMAEIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN GAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde bit serpiştirilmiş kodlanmalı (BICM) sistemlerle uzay zaman kodlamalı (STC) sistemlerin birleşik yapıları ele alınmış ve detaylı olarak incelenmiştir. Uzay zaman kodu olarak blok uzay zaman kodları kullanılmıştır. Oluşturulan birleşik yapıların başarım grafikleri beyaz gürültülü ve mobil sönmeli iletişim kanalları için bilgisayar benzetimi yardımı ile ölçülmüştür. Birleşik yapıların çözümleri esnasında yinelemeli çözüm metodu kullanılmıştır. BICM-STBC birleşik yapısının yinelemli çözümü için alternatif bir geri besleme yöntemi önerilmiş ve bilgisayar benzetimleri sonucunda önerilen yöntemin literatürde kullanılan klasik yönteme göre daha iyi performans sergilediği görülmüştür. Önerilen birleşik sistemler işbirlikli iletişim sistemelerinde uyarlanmıştır. İşbirlikli sistemlerde, son alıcıda, rölelerden gelen sinyallerin olasılıklarının doğrusal olarak birleştirildiği bir yöntem önerilmiş ve sistemin performansının doğrusal birleşim esnasında seçilen katsayılara çok fazla bağlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis concatenated systems involving bit interleaved coded modulation (BICM) and space time codes (STC) are inspected in detail. Space time block codes (STBCs) are used while forming the joint structures. Performance of the joint structures involving BICM and STCs for additive white Gaussian and mobile fading channels are measured via computer simulations. Iterative decoding logic is applied for the decoding of these joint structures. An alternative feedback path for the iterative decoding of BICM-STBC joint structures is proposed and simulation results showed that the proposed path result in better bit error rate performance. Concatenated BICM-STBCs are also used in cooperative communication structures. A signal combination method based on the linear combination of the signal probabilities coming from the relays is proposed and it is seen that proper choosing of the coefficients for the linear combination of the probabilities is an important criteria for the performance of the cooperated systems.