Kafes kodlamalı hızlı frekans kaydırmalı anahtarlama tekniğinin otamatik yineleme istemli sistemlere uyarlanması
The Application of trellis coded fast frequency shift keying modulation to the automatic repeat request systems
  1. Tez No: 39112
  2. Yazar: TANER DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. H. ÜMİT AYGÖLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışmasında, kodlama ve modülasyon işlemlerinin bir bütün olarak ele alındığı kafes kodlamalı Hızlı Frekans Kaydırmalı Anahtar lama (Fast Frequency Shift Keying, FFSK> modülasyonu, iletişim sistemlerinde hata kontrolü için kullanılan bir yöntem olan Otomatik Yineleme istemeli f. Automatic Repeat Request, ARQ> tekniğine uygulanmıştır. Tene! yapı oluşturulduktan sonra, alıcı tarafta bellek kullanılması ve kod sözcüğünün ilk iletiminde hata serildiğin de verici tarafından aynı sözcüğün“m”kez ard arda iletilmesi gibi iyileştirmeler sisteme ilave edilerek, başarımın arttırılması yoluna gidilmiştir. Oluşturulan sistemlerin Gauss gürültülü ve Rayleigh genlik sünümlemeli kanallardaki iş çıkarma yetenekleri ve bit hata olasılık üst sınırları analitik yöntemlerle incelendiği gibi oluşturulan bir benzetim modeli yardımıyla da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE APPLICATION OF TRELLIS CODED FAST FREQUENCY SHIFT KEYING MODULATION TO THE AUTOMATIC REPEAT REQUEST SYSTEMS In this thesis, trellis coded fast frequency shift keying (FFSK) technique is introduced for modula tion operation in automatic-repeat-request (ARQ) schemes in order to improve their throughput performances. The performance of the proposed system is investigated in noisy and fading environment by both analytical and simulation approaches. On the other hand, some modifica tions like the m>l times retransmission of the codeword detected in error or the use of a memory in the receiver are also considered. There are two basic types of error-control schemes in data transmission systems: the forward-error control . Each block of 3 information symbols coming out of the source is encoded in a codeword g of a code C(6,3). g is G symbols long. Code C is able to correct 2 = 26_3=8 errors and to detect 2n-2k=26 -23=56 errors. C