Channel estimation using per-survivor processing
Kanal tahmimi kullanarak kazanan patika
- Tez No: 372508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN GAZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında kazanan-patika yöntemi kullanılarak frekans seçici kanal katsayıları en az ortalama kare ve yinelemeli en az ortalama kare yöntemleri kullanılarak hesaplanmıştır. Kazanan patika yöntemi kullanılırken kanal katsayılarının tahmininde en az ortalama ve yinelemeli en az ortalama yöntemleri kullanılmıştır. Hesaplanan kanal katsayılarının doğruluğunu arttırmak için ileri kazanan patika yöntemi önerilmiştir ve benzetim sonuçlarına bakıldığında önerdiğimiz yöntemle elde edilen katsayıların gerçek katsayılara klasik yöntemle elde edilenlerle göre daha yakın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis per-survivor processing has been used for estimating the coefficients of a frequency selective channel. Two well-known methods, least mean square and recursive least mean square, along with per-survivor processing has been used during channel estimation. To increase the accuracy of the estimated channel coefficients an improved per-survivor processing channel estimation technique has been proposed and from the simulation results it is seen that the proposed technique results in better estimated channel coefficients than the channel coefficients obtained using classical per-survivor approach.