Wireless electro cardio graph (ECG)
Kablosuz elektro kardiyo grafiği (EKG)
- Tez No: 372509
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YURIY ALYEKSYEYENKOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezin amacı, hastanın kalp kası tarafından üretilen elektriksel bir sinyal olan EKG sinyalinin analizi için bir sistem tasarlanmasıdır. Bu sistem, hastaların EKG verilerinin acil durumda izlenmesini sağlar.Sistem üç bölümden oluşmaktadır.İlk bölüm, hastanın kalbinden EKG verisinin okunması ve özel bir analog-dijital çevirici kullanılarak digitale çevirilmesi ve klinik bakımına özel sunucuya verinin gönderilmesini sağlayan elektronik devredir. Elektronik cihaz, ARDUINO mikro denetleyici tarafından kontrol edilir. Bu sistemin ikinci bölümü , veri tabanında bulunan dijital sinyalin, bir sunucuda oluşturulması ve izlenmesidir. Bu kısımda MySQL veritabanı kullanılmıştır. Hasta verilerini okumak için, yazılım aracı C # dili kullanılarak geliştirilmiştir. Bu araç depolanan verilere erişimi ve hastanın durumunu kontrol imkanı sağlar. Ve ayrıca bu araç, bu tür kritik durumlarda analizi gibi diğer bazı özellikler de içerir. Eğer yüksek seviyeli bir durum varsa, tıp uzmanı hemen haberdar edilebilecektir. Son bölümde, veri madenciliği teknikleri kullanılarak hasta verilerinin sınıflandırılmasına imkan veren bir teşhis sistemi oluşturulmuştur.. Sistemin bu elemanı, yirmi dört ssat hasta verisi gibi uzun süreli veri için iyi bir kontrol yapmaya ve karar vermeye yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is designing a system that analyze signal produced by the patient heart. This system enables to monitor patients' ECG data remotely instead of keeping them in the emergency care. The system composes of three parts. The first part is electronic circuit that can read the data from patient heart and convert it from analogue to digital by using special analogue to digital convertor and send data to a special server in the clinic care. Electronic equipment is controlled by Arduino microcontroller. The second part of this system is creating monitoring server that stores the digital signal in a database. MySQL database is used in this part. To read patient data, software tool was developed by using C# language. This tool provides access to the stored data and check the status of the patient. And also this tool contains other features such as analysis of critical cases. The medical specialist will be immediately informed and he can escalate the case to higher level. The last part is creating diagnose system that can classify the patient data to diseases classes by using data mining techniques. This element of the system helps to check and make a good decision for long data duration such as twenty four hour patient data recording.