Fotovoltaik modüllerin TS EN 45011 ve TS EN ISO/IEC 17065 Ürün Belgelendirme Sistemi kapsamında sertifikalandırılmasının araştırılması ve uygulanması
Investigation and implementation of product Certification System Based on TS EN 45011 and TS EN ISO/IEC 17065 for photovoltaic modules
- Tez No: 372523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Y. ERHAN BÖKE, DR. CEVAT ÖZARPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enerji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dünya'da fosil kaynaklı enerji tüketiminin azaltılması için yenilenebilir enerji kaynakları kullanımının artırılması gerekmektedir. Türkiye'nin resmi enerji stratejisi, 2023 yılına kadar ülkenin dış kaynaklara olan bağımlılığını azaltacak, hatta mümkün olduğunca sıfıra indirecek şekilde, iç kaynaklardan maksimum ölçüde yararlanmayı hedefleyen bir yaklaşıma dayanmaktadır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın 2010-2014 Stratejik Planı'na göre, 2023 yılında elektrik üretiminin yüzde 30'unun yenilenebilir kaynaklardan temin edilmesi hedeflenmektedir. Globalleşen dünya pazarlarında artan yoğun rekabette kaliteli ürün üretme anlayışı ile birlikte standardizasyon ve belgelendirme kavramları ortaya çıkmıştır. Böylece imalatçıların da ürünlerine standartlara uygunluk belgesi alma ihtiyacı doğmuştur. Özellikle ilk kurulumdan sonra uzun yıllar sorunsuz çalışması beklenen fotovoltaik güneş modüllerinin kalite ve performans testlerinin akredite olmuş bir laboratuvar ve belgelendirme kuruluşunca yapılması önemlidir. Türkiye'de kurulacak olan güneş enerji santrallerinde kullanılacak fotovoltaik modüllerin güvenilir ve dayanıklı olabilmelerini sağlamak için akredite olmuş yerli laboratuvarlar ve ürün belgelendirme kuruluşları tarafından belgelendirmelerinin yapılması santrallerin uzun yıllar verimli olarak çalışmalarını sağlayacaktır. Türkiye'nin iklim koşulları Avrupa iklim şartlarına göre farklıdır. Kurak, yağışlı, aşırı soğuk ve nemli iklimleri birarada bulunduran Türkiye için ilave test ve belgelendirme programları önerilmelidir. Bu kapsamda fotovoltaik modüller için oluşturulan ürün belgelendirme programı Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite olarak, bu alanda Türkiye'ye ilk ve tek akredite ürün belgelendirme kuruluşu kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the countries with the highest solar energy potential in Europe, yet it W"result, since the country's energy needs rise daily, and will continue to rise in order to attain the 2023 targets, it becomes more dependent on other countries for natural gas and oil imports. However, 2013 will mark a significant milestone in Turkey's energy history, as the country will receive the first license applications in its history to generate electricity using solar sources during these dates. Turkey enjoys a perfect geographic location to develop solar power plants and benefiting therefrom. Compared to the rest of Europe, insolation values are higher, and conditions for solar power generation. For the PV modules used in solar energy power plants in Turkey, the quality and reliability plays an important role for total energy output. In order to ensure sustainable energy generation in PV power plants, certification of PV modules are mandatory. Local laboratories and certification bodies lead to research and development activities and consequently quality products. Turkey's climate and geographic situations are different from Europe's status. Therefore, additional tests may be required for determining the durability and reliability factors. By this research, investigation of different certification procedures is held and a new product certification system for PV modules is designed. By this system, accreditation of product certification body has successfully been completed from Turkish Accreditation Agency (TÜRKAK) as the first and the only one in Turkey.