Alkol bağımlılarında benlik saygısı, depresyon, yalnızlık algısı ve kontrol odağı inancı
- Tez No: 37258
- Danışmanlar: DOÇ.DR. REFİA PALABIYIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bölüm V ÖZET Bu araştırmada alkol bağımlılarının benlik sayg ısıyla ilişkili olabilecek affektif alanda görülen depresyonları, bilişsel alanda kontrol odağı oryantasyonları ve sosyal alanda yalnızlıkları bir bütün "halinde sosyal ve psikolojik açıdan incelenmiştir. Çalışma grubu Gazi üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi Psikiyatri Kliniğinde yatarak tedavi gören, uzman bir hekim tarafından DSM III-R kriterine göre alkol bağımlısı tanısı konmuş 24-65 yaş grubu erkek hastalardan seçilmiştir (n=50). Karşılaştırma grubu ise Ankara Un Fabrikası, GATA Sağlık Astsubay Hazırlama Okulunda çalışan kişilerden ve Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Bölümü yüksek lisans öğrencilerinden oluturulmuştur (n=48). Tüm deneklere Coopersmith Benlik Saygısı Envanteri (CSEI ), Beck Depresyon Envanteri (BDI), UÇLA Yalnızlık Ölçeği (UCLA), Rotter* m tçsel - Dışsal Kontrol Odağı ölçeği (RIDKOÖ), sosyodemografik bilgi ve alkol içme davranışına ilişkin anket formu uygulanmıştır. Verilerin analizinde t testi, kovaryans analizi ve iki yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Uygulanan istatistiksel analizler sonucu ' alkol 91grubundaki deneklerin benlik saygıları karşılaştırma grubuna göre daha düşüktür. îki grup arasında anlamlı bir fark saptanmıştır. Yanlızlık algısı açısından alkol grubuyla karşılaştırma grubu arasında da anlamlı bir fark bulunmuştur. Alkol grubundaki deneklerin yanlızlık algıları daha yüksektir. Depresyon açısından incelendiğinde iki grup arasında yine fark vardır ve alkol grubundaki deneklerin karşılaştırma grubuna göre klinik düzeyde olmayan orta dereceli bir depresyona sahip oladuğu görülmektedir. tÇsel - dışsal kontrol odağı inancı açısından ise anlamlı bir fark bulunamamıştır. Benlik saygısı ve yanlışlık algılarında ortaya Çıkan anlamlı farkta depresyonu bir faktör olmaktan Çıkarmak üsere iki grup kuramsal olarak eşitlendiğinde benlik saygıları açısından karşılaştırma grubu ve alkol grubu arasında anlamlı farklılık devam etmektedir. Yanlışlık algıları açısından ise bir fark bulunmamıştır. 92
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research an extensive study has been thorougly conducted in a unified form from the social and psychological point of wiew on the depressions observed in the affective area which might be related to the self-esteem of the alcohol dependents, their locus of control orientations in the cognitive field (ai-ea), and their social loneliness. Alcohol dependent group were selected by a specialist doctor according to DSM III-R from 25-65 years, old male patients diagnosed to be alcohol dependents who had been hospitilized at Gazi University Medical School Research Hospital and Gülhane Military Medical Academy Psychiatry Clinic (n:50). The contol group were comprised from people employed at Ankara Flour Factory, GATA Health NCO Preparatory School and the M.S. students from Hacettepe University Department of Anthropology (n:48). A series of questionnaires namely Coopersmith Self Esteem Inventory (CSEI ), Beck Depression Inventory (BDI ), UCLA Loneliness Scale (UCLA), Rotter's Internal-External Locus Of. Control Scale and a questionnaire related to socio- demographic knowledge and the habit of alcohol intake have been applied to all subjects. t Test covariance Analysis and bilateral variance analysis are used to analyse the data. 93As a result of the statistical analyses being applied, the self esteem of the subjects in the alcohol group is much less in comparison with those in control group. A meaningful difference is found out between two groups. In terms of loneliness, a meaningful difference is also found out between the alcohol and control groups. The loneliness perception of the subjects in alcohol group is higher. There is also a difference between two groups when examined in terms of perception. However, it is seen that the subjects in alcohol group have aWvao'eJp'Qx-'^ '---' depression which is not at the clinic level in comparison with control group. Concerning the belief of interncilify-cxtornality Locus oi control, no meaningful difference has been found out. In case that two groups are theoretically fy\ÖTCirçed in order to eliminate the depression from being a factor in the meaningul difference arising at the perception of selfesteem and loneliness, the meaningful difference between control and alcohol groups continues. Concerning the loneliness perceptions no difference has been found out. 94