Yapı malzemesi olarak kullanılan ignimbirit ve granitlerin ısı ve ateş etkisiyle mineralojik-petrografik değişimlerinin incelenmesi
Exami̇nati̇on of mi̇neralogi̇cal and petrographi̇cal vari̇ati̇ons i̇n i̇gni̇mbri̇tes and grani̇tes used as bui̇ldi̇ng stones under i̇nfluence of heat and fi̇re
- Tez No: 372590
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÇİFLİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Son yıllarda ülkemizde nüfus artışına paralel olarak inşaat sektörü de hız kazanmıştır. Doğal nüfus artışı beraberinde birçok sorunu ortaya çıkarmıştır. Çarpık kentleşme, gecekondulaşma, kalitesiz malzeme kullanımı ve buna bağlı olarak yapılarda daha erken oluşan deformasyonlar dikkat çekmektedir. Ülkemizde binalarda meydana gelen yangınların sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. Çalışmanın amacı mühendislik yapılarında kullanılan bazı yapı malzemelerinin ateşe ve ısıya maruz kaldıklarında içerdikleri minerallerde meydana gelen değişimlerin incelenmesidir. Çalışma da Orta Anadolu volkanitlerinden olan Nevşehir ve Kayseri tüfleri ile Konya travertenlerinin yanı sıra Kırşehir ve Erzurum granitlerinden alınan blok numuneler ve Konya'dan alınan traverten numuneleri üzerinde kimyasal, mineralojik ve petrografik incelemeler yapılmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda Nevşehir, Kayseri, Konya, Kırşehir ve Erzurum çevresinden alınan tüflerin, granitlerin ve travertenlerin; ateşe ve ısıya maruz bırakıldıktan sonra içerdikleri minerallerde meydana gelebilecek olan değişim ve bozunmaların XRD analizleri ve ince kesitler yapılarak mikroskop altında incelenmiş ve elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the recent years, the construction sector has accelerated with the growth of population in our country. Naturally, the increased construction activity and population has brought with it many problems. The earlier deformations in buildings depend on crooked urbanization, unplanned urbanization, slums recovery and poor quality building materials take attention. In our country, the number of fires occurring in buildings increase every day. The aim of the study is to investigate the changes in minerals of some building materials used in engineering structures when they exposed to fire and heat. In the proposed Project; chemical, mineralogical and geochemical investigations will be done on the block samples taken from the Nevsehir and Kayseri tuffs of Central Anatolian volcanics, Konya travertines and Kırşehir and Erzurum granites. For the aim of this study, XRD, SEM and thin section investigations under the polarizan microscope will be done on the tuffs and granites obtained from Nevşehir, Kayseri, Konya, Kirsehir and Erzurum surroundings to find out the change and degradation in minerals after they subjected to fire and heat. As a result of this studies, changes in the analysis and petrographic examination caused by the heat and the temperature in tuff and granite according toanalysis results and petrographic investigations. With the results, we will have informations about rocks used as building materials.