Endüstriyel üretim sistemlerinin kontrolünde insan makina arayüz aygıtlarının kullanımı
The usage of human machine interface devices in the control of industrial manufacturing systems
- Tez No: 372591
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN GELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında, endüstriyel üretim sistemlerinin kontrolünde insan makine arayüz aygıtlarının kullanımı incelenmiştir. Deneysel bir endüstriyel imalat sistemi için dokunmatik panele sahip bir arayüz aygıtı kullanılarak çeşitli uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Panel için tasarlanan arayüz ekranları kullanılarak, sistemde bulunan sensör, motor ve selenoid valflerin durum bilgileri online olarak görüntülenebilmektedir. Sistemdeki üretim animasyon ile canlandırılmaktadır. Üretim miktarı arayüz ekranı kullanılarak girilebilmekte ve üretilebilmektedir. Sistem bağlantılarında meydana gelen hatalar gözlenebilmektedir. Üretim raporları gözlemlenebilmekte ve sisteme tanıtılan adreslerden ve numaralardan seçilenine e-posta ve SMS ile bildirilmektedir. Endüstriyel üretim sistemlerinin kontrolünde insan makine arayüz aygıtlarının kullanımı, sisteme hızlı ve detaylı müdahale yeteneği sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this MSc thesis study, the usage of human machine interface devices in the control of manufacturing systems is investigated. A number of applications are realized for an experimental manufacturing system by using a human machine interface with touch screen. The status of sensors, motors and solenoid valves can be observed online by using designed interface screens. The production in the system is animated. The production amount can be entered by using the interface screens and it can be manufactured. System connection failures can be observed. Manufacturing reports can be observed and can be sent as e-mail or SMS to selected addresses and numbers from predefined ones. The usage of human machine interface devices in the control of manufacturing systems provides ability of fast and detailed maintenance to system.