Altıkardeş Dağı ve çevresinin (Genç-Bingöl) florası
The flora of Altıkardeş Mountain and its surroundings (Genç-Bingöl)
- Tez No: 372611
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ BEHÇET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma ile Altıkardeş Dağı ve Çevresinin (Genç, Bingöl) Florası araştırıldı. 2012-2014 yılları arasında gerçekleştirilen bu araştırmanın arazi çalışmaları sonucunda 1271 bitki örneği toplandı. Toplanan bitki örneklerinin teşhisi sonucu alanda; 66 familya ve 278 cins'e ait 353 tür, 123 alttür ve 59 varyete olmak üzere toplam 535 takson tespit edildi. 535 taksonun 2'si Pteridophyta, 533'ü Spermatophyta divizyolarına aittir. Spermatophyta üyelerinden 2'si Gymnospermae ve 531'i Angiospermae alt divizyosuna dahildir. Angiospermae'lerin 425'i Dicotyledones ve 106'sı Monocotyledones sınıfında yer almaktadır. Belirlenen taksonlardan 82 tanesi B8 karesi için yeni kayıttır. Alandan toplam 21 (% 3,92) endemik takson belirlenmiştir. Bu endemik taksonların 3'ü lokal endemik, bunlardan 1'i sadece Bingöl'ün güney-güneybatısından bilinen bir endemiktir. Endemik ve nadir toplam 29 taksonun tehlike kategorilerine dağılımları şöyledir: 3 takson kritik“CR”, 3 takson tehlikede“EN”, 7 takson zarar görebilir“VU”, 11 takson az endişe verici“LC”, 3 takson tehdit altına girebilir“NT”, 1 takson veri yetersiz“DD”. Çalışma alanı İran-Turan fitocoğrafik bölgesinde yer alıp, alanda tespit edilen taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı ise şöyledir; İran-Turan elementi 139, Akdeniz elementi 45, Avrupa-Sibirya elementi 37, Öksin elementi 6, çok bölgeli veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyenler 308'dir. İçerdikleri takson sayılarına göre alanda en büyük ilk 10 familya sırasıyla; Asteraceae 69 (% 12,92), Poaceae 58 (% 10,84), Fabaceae 44 (% 8,22), Brassicaceae 31 (% 5,79), Lamiaceae 31 (% 5,79), Caryophyllaceae 27 (% 5,05), Scrophulariaceae 27 (% 5,05), Boraginaceae 26 (% 4,86), Liliaceae 23 (% 4,30) ve Rosaceae 19 (% 3,55)' dir. İçerdikleri takson sayılarına göre en büyük 10 cins sırasıyla; Veronica 13, Astragalus 12, Trifolium 10, Myosotis 8, Polygonum 8, Vicia 7, Epilobium 7, Alyssum 7, Poa 6, Allium 6' dur.
Özet (Çeviri)
This research covers the flora of Altıkardes Mountain and its surroundings (Genc, Bingol). As result of the field survey carried out between 2012 and 2014, 1271 plant specimens were collected. According to the taxonomical examination of these materials, a total of 535 taxa were determined in the area in which 353 species, 123 subspecies and 59 varieties belonging to 278 genera, 66 families were described a total of 535 taxa were described from the area. 2 species of the total 535 taxa belong to Pteridophyta division and 533 taxa belong to Spermatophyta division. 2 of the taxas of Spermathophyta are belong to Gymnospermae and 533 taxes are belong to Angiospermae subdivisions. In this research, 425 of Angiospermae are in Dicotiledones class and 106 of them are in Monocotyledones class. 82 of total taxa are determined new record for the B8 grid square. A total of 21 (3.92 %) endemic species were determined in the area. Three of these endemic taxas are local endemics, one of them is only known endemic in the narrow area of South-southwest of Bingol. The distribution of the endemic and rare taxa according to the red data is as follows; 3 taxa in critically“CR”, 3 taxa in endangered“EN”, 7 taxa in vulnerable“VU”, 11 taxa in least concern“LC”, 3 taxa in near threatened“NT”and 1 taxa in data deficient“DD”The phytogeographic distribution of the species in the research area wich is located in Iran-Turan phytogeographic region as follows; Irano–Turanian 139, Mediterranean 45, Euro–Siberian 37, Euxine 6 and unknown phytogeographic elements 308. According to their taxa content, the greatest 10 families are ordered respectively as follows: Asteraceae 69 (12.92 %), Poaceae 58 (10.84 %), Fabaceae 44 (8.22 %), Brassicaceae 31 (5.79 %), Lamiaceae 31 (5.79 %), Caryophyllaceae 27 (5.05 %), Scrophulariaceae 27 (5.05 %), Boraginaceae 26 (4.86 %), Liliaceae 23 (4.30 %) and Rosaceae 19 (3.55 %). Acording to their taxa content greatest 10 genera are ordered respectively as follows: Veronica 13, Astragalus 12, Trifolium 10, Myosotis 8, Polygonum 8, Vicia 7, Epilobium 7, Alyssum 7, Poa 6, Allium 6.