Bingöl ili ekolojik şartlarına uygun sofralık domates çeşitlerinin belirlenmesi
Evaluation of fresh market tomato cultivars for climatic conditions of Bi̇ngöl
- Tez No: 372620
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUSRET ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Domates çeşitlerinde lokal adaptasyon çalışmaları çok önemlidir. Çünkü çeşitler farklı lokasyonlarda, hatta aynı lokasyonda dahi yıldan yıla farklı performans gösterebilirler. Bu araştırma, Bingöl koşullarında 2013 yılı vejetasyon periyodunda, 21 adet sofralık domates popülasyonu ve çeşitlerinin morfolojik ve verim özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Tarla denemesi şeklinde yürütülen çalışma, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada bitki materyali olarak AFY101, BİN101, BİN103, BİN105, BİN107, BİN109, BİN111, FALCON 133, H2274, IMPALA F1, INVICTUS, KON101, KON103, KON105, KON107, KON109, MAR101, KUTLU F1, SAK101, SC2121, SÜPER ANCON domates popülasyonları ve çeşitleri kullanılmıştır. Domates çeşitlerinin karşılaştırılmasında, ilk çiçeklenme, ilk meyve tutumu ve olgunlaşmaya kadar geçen süre, meyve boyu, meyve eni, meyve indeksi, meyve sayısı, ortalama meyve ağırlığı, bitki başına verim, toplam meyve verimi (kg/da) ve suda çözünebilir kuru madde gibi bitki gelişim ve verim parametrelerine bakılmıştır. En yüksek verim 9354 kg/da ile SAK101genotipinden alınırken, en düşük verim ise BİN103 (3256.7 kg/da) genotipinden alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of tomato varieties for local adaptation is very important because the varieties can behave completely differently from one location to another, and can even behave differently from year to year. This study was conducted to study the morphological and yield behavior of ten fresh market tomato cultivars grown under Bingöl conditions during vegetation period in 2013. A field experiment was carried out in a randomized complete block design with three replications. As plant material, 21 fresh market tomato varieties (AFY101, BİN101, BİN103, BİN105, BİN107, BİN109, BİN111, FALCON 133, H2274, IMPALA F1, INVICTUS, KON101, KON103, KON105, KON107, KON109, MAR101, KUTLU F1, SAK101, SC2121, SÜPER ANCON) were used in the study. In order to evaluate the varieties, days to first flowering, days to first fruiting, days to first maturity, average fruit length, average fruit width, fruit index, average fruit weight, mean fruit yield per plant, yield/ha and water soluble solids content were determined. The highest yield was obtained from the genotype SAK101 (93.540 t/ha), while the lowest fruit yield were obtained from the genotype BİN103 (32.567 t/ha).