Anılarda Yunanistan'da iç savaş
The Greek civil war in memoirs
- Tez No: 372726
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMUÇİN FAİK ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Birinci Dünya Savaşı sonunda yenen ve yenilen devletler arasında imzalanan antlaşmalarla oluşturulmaya çalışılan yeni düzen umut edilen barış ortamını getirmekte başarılı olamamıştır. Bu çerçevede 1920'lerden 1930'lara kadar geçen sürede Birinci Dünya Savaşı'nda beklediği kazançları elde edemeyen ve mevcut durumun korunmasından yana olan devletler, uyguladıkları farklı iç ve dış politikalarla dünya siyasi tarihine yön vermeyi hedeflemiştir. Şüphesiz 1939'da başlayan İkinci Dünya Savaşı da pek çok ülkenin kaderini etkilemiş ve uzun süreli kaosa neden olmuştur. Yaklaşan savaş yıllarında pek çok ülkede, yönetim alanında kendini hissettiren ve sert politikalarla uygulama sahası bulan dikta rejim modellerinden Yunanistan da etkilenmiş, ülke 1936 yılından 1941 yılına kadar İoannis Metaksas önderliğinde dikta rejimiyle yönetilmiştir. Bu rejim, iç politika bağlamında Yunanistan'daki sol kesimin yavaş yavaş örgütlenmesini tetiklerken, dış politikada Yunanistan'ın kendine müttefik arayışlarında bir güvensizlik oluşturmuştur. 1940 yılı başlangıç olmak üzere Yunanistan farklı bir yapısal dönüşüm yaşamıştır. Sırasıyla İtalya, Almanya ve Bulgaristan tarafından işgal edilen bu Balkan ülkesi 1940-1945 yılları arasında yalnızca işgalcilerle mücadele etmekle kalmamış iç dinamiklerdeki değişimle bir sağ-sol mücadelesi olan iç savaşla da uğraşmak durumunda kalmıştır. Komünistler ülkede siyasi, askeri, sağlık gibi her alanda organize olmuş ve geniş bir kitle desteği almıştır. Sayıca üstün olan EAM (Ulusal Kurtuluş Cephesi) askerleri, EDES (Ulusal Demokratik Yunan Birliği)'e karşı galibiyet elde etmiş ancak bunu siyasi başarıya dönüştürememiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında başlayan işgallerle ortaya çıkan kıtlık ülkenin temel sorunlarından biri olmaya devam etmiş ve sosyal çöküşün etkisiyle kanlı çatışmalar yaşanmıştır. Komünistlerin aldığı destekten rahatsız olan ve iktidarı ele geçirmelerinden korkan İngiltere, iç savaşın birinci dönemi boyunca Yunanistan'a yönelik aktif bir politika izlemiş ve EDES'e verdiği desteğini sürdürmüştür. EAM/ELAS ise Sovyetlerden beklediği desteği görememiş ve mücadelelerini siyasi zafere dönüştürememiştir. İngiltere'nin yoğun baskısı ve uluslararası gözlemcilerin denetimiyle 31 Mart 1946'da seçimler yapılmış ve komünistler tarafsız olmadığı gerekçesiyle seçimleri boykot etmiştir. Seçimler sağ görüşlü Halk Partisi'nin zaferiyle sonuçlanmıştır. Ardından 1946 Eylül ayında, İkinci Dünya Savaşı sırasında Londra'ya kaçan Kral II.Georgios'un dönüşüne ilişkin referandum yapılmış ve oylar Kral'ın dönmesinden yana çıkmıştır. İç savaşın birinci döneminin sonunda ülkenin komünist ve anti-komünist olarak ikiye bölündüğünü söylemek mümkündür. Ekim 1946'da başladığı kabul edilen iç savaşın ikinci döneminde ise kendi içinde ekonomik çalkantılar yaşayan İngiltere Yunanistan'dan çekilmeye başlamıştır. Ancak Yunanistan'da komünistlerin iktidarı ele geçirmesinden korkan ABD; Truman ve Marshall yardımları ile Yunan ekonomisini desteklemiş, komünistlere karşı Yunan Ordusu'nu askeri ve ekonomik yönden kalkındırmaya çalışmıştır. Buna karşılık komünistler Sovyet destekli ülkelerden cephane, sıhhi malzeme desteği elde etmesine rağmen Sovyet Birliği'nden beklediği desteği görememiştir. Yunan Ordusu, 1945 sonrasında dünya siyaset sahnesine Batı Bloku'nun lideri konumunda damgasını vuran ABD'den aldığı destekle güçlenmiş ve komünistler gerilla taktiklerini bırakıp düzenli ordu yönetimine geçerek zayıflamıştır. Savaş ardı ardına yaşanan yenilgiler, açlık, moral eksikliği nedeniyle sayıları azalan komünistlerin yenilgisiyle sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The new system, which had been tried to be constituted via the agreements signed between the winning and loosing countries of the First World War, was not successful to bring the expected peace. In this context, the countries which could not make the expected profit and wanted to keep the status quo during the period from 1920s to 1930s, aimed to shape the world's political history with their different internal and foreign policies. It is beyond doubt that the Second World War affected the fate of numerous countries and caused long-standing chaos. While the war was advancing, Greece was also influenced by the dictatorial regime pattern, which was assertive in management field and which found a scope of implementation with rigid policies in many countries of the world, and the country was governed by the dictatorial regime under the leadership of Ioannis Metaksas from the year 1936 to 1941. In foreign policy, this regime stood out as a cause of distrust in Greece's seeking ally, at the same time as part of the internal policy it triggered the organization of the left side. As of 1941, Greece experienced a different kind of transformation. This Balkan country, which was occupied respectively by Italia, Germany and Bulgaria, not only struggled against the occupants between 1940-45 but with the change in internal dynamics it also had to be involved in civil war which was the fight of right and left. The Communists were organized in every field in the country, such as political, military and health, and got the support of a large community. Outnumbering EAM (National Liberation Front) army gained victory against EDES (National Democratic Greek League), but they could not turn this into a political achievement. Having come along with the Second World War, famine continued and bloody conflicts took place as a result of the social collapse. United Kingdom, who was uncomfortable with the support that the Communists got and who was afraid of their taking charge, carried out an active policy towards Greece during the first period of Civil War and continued to support EDES. Meanwhile, EAM/ELAS (National Popular Liberation Army) could not get the support they expected from Soviets and they could not turn their struggle into victory. As a result of United Kingdom's heavy pressure and the control of international observers, elections were held on 31 March 1946 and the Communists boycotted those elections on the grounds that they were not objective. The elections resulted in success of the rightist People's Party. Subsequently, in September 1946, a referendum was held with regard to the return of King II. Georgios who fled to London during the Second World War, and the votes were in favor of the King's return. It is possible to say that at the end of the first period of the Civil War the country was divided into two as communists and anti-communists. As to the second period of the Civil War, having economic turmoil in its own United Kingdom began to withdraw from Greece. However, the USA, who was afraid of the Communists' taking charge in Greece, supported the economy of the country with Truman and Marshall Aids and tried to reconstruct Greece Army against Communists, in terms of military and economics. On the other hand, the Communists got ammunition and medical equipment support from Soviet-assisted countries but could not get the support they expected from Soviets. Greece Army gained strength with the support it got from the USA, who left its mark on the world's political history with its leading position in the West Block after 1945, and the Communists weakened after leaving the guerilla tactics and adopting the management of the regular army. The war ended in defeat of the Communists who decreased in number due to the losses, famine and morale deficiency.