Çok röleli işbirlikli ve otomatik tekrar istekli haberleşme kanallarında uyarlamalı kipleme ve kodlama
Adaptive modulation and coding in multiple relay cooperative communication channels with automatic repeat request
  1. Tez No: 372760
  2. Yazar: CANSU SUNU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kablosuz teknolojisi bilgi işaretlerinin kablo kullanılmadan gönderilmesi için en önemli teknolojidir. Kablosuz teknoloji gezgin telefonlarda, Wi-Fi, hücresel veri servisleri, kablosuz algılayıcı ağlar gibi kablosuz veri haberleşme sistemlerinde kullanılır. Bu uygulamalarının yanında, sağlık ve bilgisayar arayüz cihazlarında da kullanılmaktadır. Kablosuz veri haberleşmesinde, yüksek veri hızları ve servis kalitesine olan talep günden güne artmaktadır. Bu nedenle, uygulanabilirlik kısıtı altında, yeni gelişmeler ya da eski tekniklerin bir arada kullanılması üzerine çalışmalar yapılmalıdır. Bu tez çalışmasında, uyarlamalı kipleme ve kodlama işbirlikli haberleşme sistemlerine uygulanmıştır. Uyarlamalı kipleme ve kodlama hali hazırda EDGE, HSPA, Wi-Fi gibi birçok kablosuz veri iletişiminde kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalar işbirlikli haberleşmenin iletişim performansını arttırdığı gösterilmiştir. Bu çalışma ile uyarlamalı kiplemeli ve kodlamalı işbirliksiz ve işbirlikli haberleşme sistemleri, ilintili yavaş değişen sönümlenme kanalları için analiz edilmiştir. İletişim kanalının yavaş değişen doğası kullanılarak uyarlamalı kipleme ve kodlamalı işbirliksiz ve işbirlikli sistemler için veri hacmi ve ortalama paket gecikmesi formülasyonları oluşturulmuştur. İşbirlikli sistem analizine tek röleli olarak başlanmıştır. Daha sonra röle sayısı N olarak arttırılmıştır. Analizden sonra benzetim çalışmaları yapılmıştır. Yapılan analizler benzetim sonuçları ile desteklenmiştir. Sonuç olarak uyarlamalı kipleme ve kodlama ile is¸birlik birlikte kullanıldığında sistem performansında kazanç sağlandığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wireless technology is the most important technique for transferring information signals without using cable. Wireless is used for mobile telephones, wireless data communication such as Wi-Fi, cellular data service, mobile satellite communication and wireless sensor networks. Other than these applications, wireless technology is used for medical technologies and computer interface devices. In wireless data communication systems, high data rates and quality services are demanded more day by day. For this reason, under the practicability constraint, new developments or combination of old techniques must be studied. In this thesis work, adaptive modulation and coding is combined with cooperative communications. Adaptive modulation and coding is already used in many wireless data communication systems such as EDGE, HSPA and Wi-Fi. Cooperative communication is shown that transmission performance can be enhanced. With this work, non-cooperative and cooperative communication with adaptive modulation and coding is analyzed for correlated slow fading channels. Using slowly changing nature of the communication channels, analytical formulation for throughput and average packet delay are derived for both non-cooperative and cooperative cases. Cooperative system study is begun with one relay network. Then, number of relay is increased to N relays. After analytical work, non-cooperative and cooperative communication with adaptive modulation and coding systems are simulated. In conclusion, it is shown that adaptive modulation and coding with cooperation provides gain to the transmission performance and analytical formulations can be used for analyzing the system performance.