İki katmanlı ağlarda eniyi çıkış yolu güç kontrolü
Optimum uplink power control in two-tier networks
- Tez No: 372759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu yüksek lisans tezi, iki katmanlı ağlarda herhangi bir girişim giderimi tekniği olmaksızın elde edilen veri hızlarını enbüyülten eniyi çıkış yolu güç kontrolü politikasını bulmayı amaçlamaktadır. Önerilen sistem modeli, gelecek nesil iletişim sistemlerinde anahtar rolü oynayacak olan heterojen ağları ve bilişsel radyo ağlarını kapsayacak niteliktedir. Dolayısıyla, sistem modeli, farklı katmanlarda bulunan iki tip kullanıcıdan oluşmaktadır. Katman 2 kullanıcıları, Katman 1 kullanıcıları ile aynı anda spektrumu kullanmaya çalıştıklarından dolayı, Katman 1 kullanıcıları girişimden zarar görürler. Bu tezde, Katman 2'de çıkış yolu senaryosu için iki Katman 2 kullanıcısı varken bireysel güç ve toplam girişim kısıtları altında eniyi güç kontrolü politikası analitik olarak bulunmuştur ve N kullanıcılı durum için kanal duyarlı Zaman Bölümlü Çoklu Erişim (Time Division Multiple Access, TDMA) ve düşük-Sinyal-Gürültü-Oranı (Signal-to-Noise-Ratio, SNR) çözümleri tek giriş tek çıkış (single input single output, SISO) modeli için verilmiştir. Sonrasında, tek giriş çok çıkış (single input multiple output, SIMO) modeli incelenmiş ve aynı kısıtlar altında eniyi doğrusal alıcı ve eniyi güç kontrolü politikası bulunmuştur. Hızlı ve eniyiye yakın bir algoritma önerilmiş ve literatürde iyi bilinen Dışbükeylerin Farkı programlama (Difference of Convex functions (DC) programming) ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca, önerilen algoritma ile hem SISO hem de SIMO modelleri için bazı uygulamalar resmedilmiştir. Tezin sonunda, LTE ve DC programlama ile ilgili iki ek yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is to find optimum uplink power control policy that maximizes sum-rate capacity in the absence of any interference cancellation techniques for two-tier networks. Proposed system model is able to cover both HetNets and cognitive radio networks which will play key roles for next generation communication systems. Therefore, system model consists of two types of users which occupy different tiers. Tier 1 user suffers from interference due to Tier 2 users trying utilize available spectrum at the same time. In this thesis, optimum power control policy under individual peak power and total interference constraints for uplink scenario at Tier 2 with two Tier 2 users is found analytically and in the case of multiple users, channel-aware TDMA and low-SNR solutions are given for SISO model. Futhermore, SIMO model is investigated and optimum linear receiver and optimum power control policy under the same constraints are found. A fast and sub-optimum algorithm is proposed and it is compared with DC programming which is well-known method in literature. Also, some applications are discussed using this algorithm under both SISO and SIMO models. At the end of thesis, a summary of LTE and DC programming are presented.