Yüzeyde güçlendirilmiş raman spektroskopisi ile DNA hassas tayini ve nanopartiküller arası mesafelerin optimizasyonu
Sensitive determination of DNA and optimization of distance between nanoparticles with sers
- Tez No: 372769
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada yüzeyde güçlendirilmiş Raman spektroskopisi (YGRS) kullanılarak hassas ve seçici biyoanaliz yöntemi geliştirilmiştir. Bu amaçla, nanopartiküllerin özelliklerinden yararlanılarak sandiviç yapı oluşturulmuştur. Hedef olarak genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) olan Bt-176 mısır geninin 35-S promoter bölgesi kullanılmış olup farklı uzunluktaki baz dizilimleriyle ideal uzunluk belirlenmiştir. Hedef dizilim konsantrasyonlarına karşı DTNB'nin simetrik NO2 gerilmesine ait bandın grafiğe geçirilmesi ile kalibrasyon grafikleri elde edilmiştir. 5 spacer prob kullanılarak hedef dizilim için 0-1 µM konsantrasyonları arasında lineer korelasyon elde edilmiştir (R2=0.992). Paralel amplifikasyonun 2. katmanında sinyal artışı %141 olarak bulunmuştur. Yöntemin seçiciliğini belirlemek adına negatif kontrol ve gerçek örnek denemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the selective and sensitivie bioanalysis methods based on surface enhanced Raman spectroscopy (SERS) were developed. The sandwich structure was established with using preferences of nanoparticles. The target molecule is gene of 35-S promoter part of Bt-176 maize that is genetically modified organism. The ideal distance could be determined with the different prob spacer. The calibration graphs were plotted with the changes of the symmetric NO2 stretching bands of DTNB vs. the different concentrations of target. Lineer correlation was obtained between the 0-1 µM target concentration for the 5 spacer probe (R2=0.992). In the parallel amplification, signal enhancement was found % 141 at the second layer. In order to exhibit selectivity of the system, negative control and real sample experiments were performed.